Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiOrganizasyonlar IoT Yatırımlarından En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilir?

Organizasyonlar IoT Yatırımlarından En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilir?

Nesnelerin İnterneti, çeşitli iş sektörlerinde deniz değişimini başlattı. Olumlu bir değişim yaratıyor: daha az atık, daha yüksek verimlilik, daha fazla birleştirilmiş tedarik zinciri ve kesintilere daha proaktif bir yaklaşım. 2019’da, bu değişiklikler, bu ay Santa Clara’daki Internet’teki Nesnelerin İnterneti Dünyasında mevcut olan konferans izlemelerinin gösterdiği gibi, geniş bir sektör yelpazesini etkiliyor.

Aynı zamanda, işte IoT’yi benimsememiz (evde yaygın olarak benimsememizi takiben) internete bağlı cihazların sayısını hızla arttırıyor. Sayılar zaten olağanüstü ve hızlı bir şekilde büyümeye ayarlanmış. Bağlantılı, aktif IoT cihazlarının 2020’de 10 milyar, 2025’te ise 22 milyar olacağı tahmin edilmektedir. İşletmeler yeni teknolojiyi sürekli artan sayılarda benimsediklerinde rakipler yakalayacaktır; AI’nın ortaya çıkışı, bize sensörlerimizden gelen verileri kullanmak için daha fazla yol sağlayacaktır.

Önümüzdeki beş ila altı yıl içinde IoT‘ye yapılan bu hoş geldiniz yatırımı, işletmelere, tüketicilere ve – ve potansiyel olarak – gezegene fayda sağlayan büyük verimlilik artışlarına yol açmalıdır. Ne yanlış gidebilir ki?

IoT Gerçekten Ne Kadar Güvenli?
Bir IoT cihazı, diğer ağa bağlı herhangi bir cihazdan farklı değildir. Kendi içinde, IoT riskli değildir. Ancak belirli durumlarda risk oluşturabilir.

Ağınızdaki yeni ürün yazılımı için nadiren kontrol edilen bir yönlendirici düşünün. Yönelticinin yazılımı yaşlandıkça ve güncelleme döngüsünün gerisinde kaldıkça, güvenliğinin nasıl üstesinden gelineceğini bilen bilgisayar korsanlarına daha çekici geliyor.ilde korunmazsa, yararlanılabilecek potansiyel bir zayıf noktadır. Örneğin, her cihazın en son üretici firma yazılımını çalıştırması ve her birinin tahmin etmesi zor bir benzersiz parola olması gerekir.

IoT dağıtımlarını güvence altına almak için kullanılan tekniklerden bazıları oldukça basittir. Sektör rakamlarına göre, şirketlerin% 45’i sensörleri daha geniş bir şirket ağından susturmak için IoT için özel bir ağ kullanmaya karar verdi. Bu mantıklı bir hareket. Fiziksel güvenlik, izleme ve erişime bakmak da mantıklı. Sensörlerin nerede? Onlara kim ulaşabilir? Birisi ağa haydut bir cihazla istenmeyen yazılım yüklediyse, ne kadar çabuk anlarsınız?

Tüm bunlar, eğitim ve becerilere daha geniş bir yatırım yapmanın gerekli olduğunu ve böylece gerekli bakım ve teknik desteği sağlayacak kadar insanın bulunduğunu göstermektedir. Yine, işletmelerin büyük bir kısmı bunun için çalışıyor; % 46’sı, yalnızca BT rollerinde olanlara değil, herkes için iç eğitime başladığını söylüyor.

Son Düşünceler
Dijital dönüşüm bize teknolojinin benimsenmesi hakkında değerli dersler verdi. Buluta geçme telaşı içinde bazı şirketler göçlerini sıkı bir şekilde sürdüremedi. Shadow IT, çalışanların kendi çözümlerini buldukları için hasara yol açtı. BYOD, kötü amaçlı yazılım bulaşmasına ve kontrolsüz veri transferine neden oldu.

IoT’nin (ve yakında AI’nın) gömülmesi sürecine başladığımızda, geçmişte yapılan hatalardan dersler aldığımız için şanslıyız. IoT ile artık personel alımının gerçekleştirilmesinin her organizasyon ve sektör için kilit önemde olacağını biliyoruz. İşletmeler, bu cihazların “ayarlanmadığını ve unutmadığını” hatırlamak için iyi iş çıkarırlar. Bu nedenle, erken benimseme büyük olsa da – ve rakipler için başın başlamasını sağlamalıdır – onları nasıl iyi idare edeceklerini iyi eğiten insanlar olmadan bir sürü IoT sensörünü piyasaya sürmek akıllıca olmaz.

Ek olarak, siber güvenliğin sağlanmasının, işler ters gittiğinde teknik destek sağlama durumu olmadığını, önemli olmasına rağmen öğrendik. Aynı zamanda, gerekli kültür değişikliğini tasarlama ile ilgilidir, böylece herkes siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunu bilir ve IoT başarılı bir şekilde sonuçlandırıldıktan sonra bunu en üst düzeyde tutar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler