Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelFormula Nano Yarışlarına Hazır Mısınız?

Formula Nano Yarışlarına Hazır Mısınız?

Yazı dizimizin üçüncü bölümüyle sizlerleyiz. Bir önceki yazımızda NanoTeknoloji’nin tarihsel olarak gelişiminden bahsettik. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu hafta, daha sonra derince bahsedeceğim fakat şimdilik kısaca değineceğim Internet of Nano Things’in (IoNT)  güncel ve gelecek pazardaki yeri, ayrıca biraz ilginç ve işin içinde olanlar için sabır gerektirecek olan NanoCar yarışlarından bahsedeceğim.

Önceki yazılarda NanoTeknolojiden çokça bahsettik. Bilindiği üzere Nesnelerin Interneti (IoT) fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Bu ağı büyülterek aynı zamanda da nesneleri nano boyutlarda küçülterek insanların hayatını her yönden etkileyebilecek teknolojik atılımların öncüsü olunabilir.

Eğer bu bilimin farkında olursak aynı zamanda gelişime de açık olursak gelişim kaçınılmaz olacaktır. Muhtemel gelişimi anlamak için pazardaki yerine göz atabiliriz.

IoNT PAZARI

IoNT’nin marketteki yerinden bahsedecek olursak, bu işi bizden önce araştıran analistlere kulak vermeliyiz. Analistler tarafından yapılan son pazar araştırma raporlarına göre, IoNT pazarının 2017 yılında 6.42 milyar dolardan 2023’ye kadar 22.04 milyar dolara, tahmini olarak yıllık % 22.81’lik bir Bileşik Yıllık Büyüme Oranına (CAGR) ulaşması bekleniyor.

Peki bu pazarda kimler yer alıyor? Hemen cevap verelim;

ABD bu listenin başlarında. ABD’li Intel Corporation, Cisco Systems Inc., Qualcomm Incorporated, Juniper Networks ve IBM Corporation yer alıyor. Ayrıca, Fransa’dan Schneider Electric ile Alcatel-Lucent S.A. ve Almanya’dan SAP S.E. ve Siemens AG listemizde yer arıyor.

NanoCar (NanoArabalar)

Konu formula1’e kadar gitmeyecek meraklanmayın. Size çok çok çok küçük boyuttaki moleküler arabadan bahsedeceğim. Evet haksız değilsiniz biraz ilginç bir konu…

Bu eğlenceli konsept bile birçok yeniliğin ve uçsuz bucaksız hayallerin kapılarını aralayabilir.

NanoCar hakkındaki araştırmalarımı yaparken nano boyuttaki arabaların tasarımını yapan bir Türk’e rastladım. Size aktaracağım bilgileri onun fikirleriyle birleştirerek sunmak istedim. Kutay Berk Sezginel, 2016 yılında Nobel ödülünün moleküler araba ile ilgili bir konuya gitmesi dikkatini çekmiş ve ardından bu konudaki araştırmalarına daha çok ağırlık vermiş. NanoCar yarışlarına rastlayan Kutay atomlardan NanoCar tasarımı yapmaya karar vermiş.

Şimdi de NanoArabalar’ın hangi alanlarda kullanıldığı ve kullanılacağı konusunda konuşalım.

Moleküler boyuttaki araçlar yani NanoArabalar, Formula Nano denen bir çeşit yarışta yarışırlar. NanoAraba yarışı insanoğlunun maddeyi çok küçük (atom/molekül) ölçeklerde kontrol edebilme yeteneğini geliştirmek için ortaya çıktı. Ortalama bir NanoAraba molekülü yaklaşık 1 nanometre boyutundadır. Bu inanılmaz derecede küçük bir boyut, bir saç teli bile bir NanoAraba’dan binlerce kat daha kalındır.

Gün geçtikçe hayatımızda kullandığımız makineler ve aletler gittikçe küçülüyor. Bugün kullandığımız akıllı telefonlardaki bilgisayarlar, insanoğlunun aya gitmek için kullandığı bilgisayarlardan çok daha güçlü. Bu NanoTeknoloji’nin gelişmesiyle, bilgisayarlarda kullandığımız işlemcilerin daha küçük ölçeklerde üretilebilmesi sayesinde oluyor. Yani NanoTeknoloji’nin getirebileceği teknolojik yeniliklerin önü çok açık. NanoAraba yarışı da hem NanoTeknoloji’nin ilerlemesi hem de eğlenceli bir hale getirilerek toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla yapılmış bir organizasyondur.

Şu anki haliyle öyle Formula 1 gibi çok heyecanlı bir yarış değil tabi. Yarış pisti toplam 100 nanometre olmasına rağmen yarışın 2 saatte bittiği de oluyor 30 saatte bittiği de. Hatta son yarışta araçlarını kaybedenler bile oldu. Kulağa komik gelse de bu işin zorluğunu bize anlatıyor. Yarışçılar arabalarını bilgisayar kullanarak tasarlarlar ve bilimsel simülasyonlar sayesinde hangi moleküllerin daha hızlı olduğu belirlenir. Bu sayede Formula Nano bilgisayar kullanılarak NanoMalzeme tasarlamayı bir adım öne taşımayı hedeflemektedir.

Gelecekte Formula Nano ne gibi teknolojik gelişmeler getirebilir?

Endüstri devriminin başlarında ilk üretilen makineler el yordamıyla çok uzun ve zorlu süreçler sonucu üretiliyordu fakat günümüzde üretilen tüm makineler ve aletler bilgisayar kullanılarak tasarlanıyor ve birçoğu da robotlar tarafından üretiliyor. Günümüzde otomasyonun ve bilgisayarlı tasarımın faydası kesinlikle tartışılamaz. Bence moleküler makine ve NanoRobot tasarımında da yine bilgisayarları kullanmanın büyük faydalar getireceği kesin. Mesela farklı tasarımları laboratuvar ortamında denemek ve performanslarını ölçmek için hem uzun süren hem de masraflı deneyler yapmak gerekiyor. Fakat bilgisayar ortamında binlerce farklı tasarımı daha hızlı ve ekonomik bir şekilde deneyerek en ümit verici tasarımları belirleyebiliriz. Böylece laboratuvarda uzun süren deneyler yapmak yerine bilgisayarla belirlediğimiz en iyi tasarımları deneyerek onların arasından seçim yapabiliriz. Yani binlerce tasarım yerine onlarcasını denemek yeterli olur.

Günümüzde bilim insanları henüz NanoMakineler tasarlayıp üretebilmiş değil. Hala sürecin çok başlarındayız ve şu an NanoMakineler ne tarz yapıtaşlarıyla oluşturulabilir gibi konular araştırılıyor. Bu yüzden de yakın zamanda pratik olarak hayatımızı nasıl etkileyeceğini kestirmek oldukça zor. Fakat tahminler ve hayaller oldukça fazla ve bunlardan ilerleyen zamanlarda çokça bahsedeceğiz. Uzun dönemde yapılabileceklerin ucu bucağı yok diyebilirim size. Damarlarımızda dolaşıp hastalıklarla savaşan NanoRobotlar, hücrelerimizi yenileyen Nanoİşçiler, şekil değiştirebilen maddeler gibi şu an bilim kurgu gibi duyulan şeylerin hepsi mümkün olabilir. Genel olarak NanoTeknoloji’nin ileride hayatımızı büyük ölçüde değiştireceği kesin fakat ne tarz değişikler olur ne teknolojiler ortaya çıkar bunu bugün tahmin etmek zor.

Ayrıca Kutay’dan Internet of Things konusu ve NanoTeknoloji ile birleşimi konusundaki fikirlerini aldım. Kutay, Internet of Things’in çok ilginç bir konu olduğunu, kendisinin merak ettiğini ve araştırmalarının olduğunu söyledi.

Ardından ekleyerek, ‘’ Ben özellikle Blockchain ile ilgili araştırmalar yapıyorum aynı zamanda IoT’nin finansal alandaki uygulamalarında çok büyük önemi olacağını düşünüyorum. Beni en çok heyecanlandıran şeylerden bazıları da yapay hücre / bakteri / virüs tasarımı. Eğer bu tarz hücre kadar komplike şeyler tasarlayabilirsek onunla yapılabilecek şeyler sınırsız.

Hastalıklarla savaşan, kan değerlerimizi kontrol eden ve gerektiğinde ilaç/vitamin tarzı şeyler salgılayan NanoRobotlar’dan evimizde istediğimiz gibi canlı yaratıklar yaratabilen 3 boyutlu yazıcılara kadar. Moleküler makineler yaşamın yapıtaşları ve onları daha iyi anlayıp kontrol edebilmek ileride çok büyük teknolojik gelişmeler sağlayacak. ‘’ dedi.

Şimdi 2020’nin yaz ayında bir yarış düzenlenmesi bekleniyor. Bakalım bu yarışmada neler göreceğiz.

Haftaya görüşmek üzere…

Ali Mesut DEMİR

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler