Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsSağlıkta Nesnelerin İnterneti

Sağlıkta Nesnelerin İnterneti

Geçmişten günümüze internet teknolojileri gözle görülür bir şekilde büyüme ile yoluna devam etmektedir. İnsanoğlu ise her geçen gün farklı ihtiyaçlar ve buna bağlı olarak da teknolojiler geliştirmektedir. Bilgisayar, veri ve internet teknolojilerinin hızla gelişmesi ve büyümesi, insanların bu teknolojilere olan bakış açısını değiştirmektedir. Bu teknolojilere olan bağlılık her geçen gün bir kat daha artmaktadır. İhtiyaçlardan yola çıkılarak geliştirilen sistemlerin en başında Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) gelmektedir. Verinin toplanıp karşılıklı olarak değerlendirilebildiği bir sistem olan Internet of Things, kullanıcılar için farklı birçok seçenek sunmaktadır. IoT ile Verinin anlık olarak alınabilmesi alınabilmesi, gerçek zamanlı ya da zaman içerisinde toplanıp analiz edilebilmesi sağlanabilmektedir. Peki, Internet of Things sağlık alanında değerlendirilse nasıl olurdu?

Sağlık alanı IoT‘nin,kullanılabileceği ve daha etkin çözümler sunabileceği önemli bir uygulama alanıdır. Hasta bilgilerinin farklı cihazlardan alınarak analiz edilmesi sonucunda, kronik hastalıkların takip edilmesi, yaşlı bakımının yapılabilmesi, sağlıklı yaşam ve hareketlilik programlarının devamlılığı ve takip edilmesi ile uzaktan hasta gözlemlemesi gibi etkinlikler pratik bir şekilde gerçekleştirilebilecektir. Tedavi ve ilaç takibinin etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için kullanılan tıbbi cihazlar ve sensörler de IoT ekosistemini oluşturmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle medikal cihazlar sadece sağlık kurumları ve sağlık personeli tarafından değil, aynı zamanda halk tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Hem insanların evde kullandıkları basit sağlık cihazları hem de sağlık kurumlarında verilen hizmetler nedeni ile katlanarak büyüyen devasa sağlık verisi oluşmaktadır. Örneğin; ateş ölçer, tansiyon aleti veya kalp sensörlerinden toplanan veriler, hastanın sağlık durumunun izlenmesi için kullanılabilecektir. Toplanan bu sağlık verilerinin depolanması, analiz edilmesi ve gerekli durumlar için acil müdahale tanımlanabilmesi, şahsi sağlık hizmetlerinde özellikle zaman açısından önemli ölçüde kazanımlar sağlayacağı şimdiden gözükmektedir.

Tabi, bu gelişmeler yaşanırken güvenlik konusu göz ardı edilmemelidir. Bu kapsamda verinin farklı cihazlar arasında paylaşılmasının sağlanması, bu paylaşım sırasında veri güvenliğinin ve özellikle kullanıcı mahremiyetinin korunmasına dikkat edilmelidir. Sağlık cihazlarına ve uygulamalarına her an ve her yerden bağlanmanın mümkün olması sonucunda, IoT sağlık alanı saldırılara açık bir duruma gelmekte ve bunun sonucunda da kişisel sağlık verisinin korunması önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda yetkisi olmayan kişilerin kişisel sağlık verilerine erişiminin engellenmesi, sağlık verisi üzerinde gereksiz ve izinsiz değişikliklerin önlenmesi, IoT cihazının iletişimde bulunduğu varlığın kimliğinin doğrulanması ve sadece yetkililerin sisteme ve verilere erişebileceğinin sağlanması gerekmektedir.

Tüm bunların ışığında, sağlık alanında nesnelerin interneti ile ilgili ilk kullanım örnekleri uzaktan takip ve akıllı sensörler uygulamalarda görülmeye başlanmıştır. Hastaları güvende ve sağlıklı tutmanın yanı sıra aynı zamanda sağlık personelinin hizmet verme kalitesini artırması da IoT‘nin sağlık alanında kullanımına teşvik edici bir etkendir. Sağlık alanındaki IoT destekli cihazlar sayesinde hastalar, kendi doktorları ile daha hızlı iletişime geçebilmekte ve daha faydalı bilgi akışı sağlanmaktadır. Ancak hayal edilen bu sistemin kurulabilmesi için bazı sorunların giderilmesi gerekmektedir. Bağlanan cihazların sayısı ve topladıkları yüksek miktarda verinin işlenmesinin uygun ekipler ve sistemler tarafından yapılması gerekmektedir.

Nesnelerin interneti platformunda kişisel sağlık verisinin kayıt altına alınması, sorgulanması ve izlenmesi için sistem tarafından izlenecek sağlık verilerinin ve bu verileri sağlayacak cihazların da yer aldığı güvenlik politikaları ile desteklenen bir bilgi sistemi modeli gerekmektedir. Bu sistemde toplanan sağlık verisinin sadece üretildiği nokta olan medikal cihaz ya da sağlık kliniğinde değil, gereken her noktada servis, cihaz ve kişiler tarafından kullanılabilmesi bilgisayar teknolojileri ile sağlanabilir.

Sağlık için son yıllarda kullanımı hızla artan IoT teknolojilerinden yola çıkarak düzenli tansiyon ölçümü yapılması gereken hastaların sağlık personelinin belirlediği aralıklarla tansiyonlarının ölçülmesi, ölçülen verilerin bir bulut sisteminde saklanması, kritik durumlarda bilgilendirme yapılabilmesi, hastaların ve doktorların gerekli analizleri görüntüleyebilmesi için sağlık alanına özel bir nesnelerin interneti platformunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Enes EREN

 

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler