Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaDijital DönüşümAkıllı Tarım: Tarımda IoT ve Veri Analitiklerinin Rolü

Akıllı Tarım: Tarımda IoT ve Veri Analitiklerinin Rolü

Küresel düzeyde artan nüfus, akıllı tarım uygulamalarına doğru değişimi yönlendirmektedir. Bu, azaltılmış doğal kaynaklar, ekilebilir arazinin sınırlı bulunabilirliği ve öngörülemeyen hava koşullarındaki artış ile gıda güvenliğini çoğu ülke için önemli bir endişe haline getirmektedir. Sonuç olarak, tarım sektöründe operasyonel verimliliği ve üretkenliği artırmak için Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Veri Analitiği (DA) kullanılmaktadır. IoT, Kablosuz Sensör Ağı (WSN), radyo frekansı tanımlama, bulut bilişim, ara katman yazılımı sistemleri ve son kullanıcı uygulamaları gibi mevcut teknolojileri birleştirir.

Bu makalede, IoT ve DA’nın çeşitli faydaları ve zorlukları tespit edilmiştir. IoT ve DA ekosistemlerini ve daha sonra bunların akıllı tarım konseptinin uygulanabilmesi için nasıl birleştirileceğini sunuyoruz. Ayrıca, teknolojik yenilik, uygulama senaryoları, iş ve pazarlama olarak sınıflandırılan gelecekteki eğilimleri ve fırsatları da sağlıyoruz.

Akıllı çiftçiliğin uygulanmasında dikkate alınması gereken temel teknik parametreler vardır. Kablosuz bağlantı için aşağıdaki parametreler göz önünde bulundurulmalıdır: iletişim mesafesi aralığı, veri aktarım hızı, pil ömrü, mobilite, gecikme, cihaz güvenliği ve dayanıklılığı ve modem ağ geçidi ücretleri.

Tarla Tarımında Akıllı Tarım Uygulaması

Mahsul tarımında, mahsul verimini etkileyen çeşitli çevresel faktörler vardır. Yağış yoğunluğu, yaprak nemi, sıcaklık, seradaki nem, toprak nemi, tuzluluk, iklim, güneş radyasyonu, haşere rahatsızlığı, insan faaliyetleri vb. veriler bitki büyüme modellerini ve süreçlerini anlamaya yardımcı olur. Bu veriler sayesinde yetiştirilen ürün daha kaliteli ve fazla olur.

Sonuç

Akıllı tarım konseptiyle ilgili sorun, düzgün uygulama olmazsa IoT’nin tarım sektöründe yavaş benimsenmesine neden olması. IoT’nin tarımda benimsenmesinin parasal faydaları hakkında daha fazla rapor gerekmektedir. Gizlilik ve güvenlik sorunları, insanlar IoT ve diğer hizmetlere alıştıkça zamanla değişmesi beklenirken, çiftçiler için en büyük öncelik olmaya devam edecektir. Ayrıca, IoT cihazının maliyeti ve veri depolama, işleme ve aktarma maliyetleri zamanla azalacağından, küçük ve orta ölçekli çiftçiler bu akıllı tarım konseptini er ya da geç kullanabilecektir.

Metin Can Ayar
Metin Can Ayar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler