Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelIoT'nin Sigorta Endüstrisine Etkileri

IoT’nin Sigorta Endüstrisine Etkileri

Sigorta uzun yıllardır insan hayatında var olan bir kavram. Milattan Önce 2. ve 3. binyıllarda Çinli ve Babilli tüccarlar mallarını korumak için ilkel sigortacılık yöntemlerine başvuruyordu. Mallarını satabilmek için at ve deve sırtında aylarca seyahat eden tüccarların yaşadığı dönemden bu yana 4 bin yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen insanlar hala mallarını doğal afetlere, başkalarının hatalarına ve hırsızlığa karşı korumak için güvencelere ihtiyaç duyuyor. Bu sebeplerden dolayı sigorta endüstrisi insanoğlunun hala vazgeçilmezi. Sigortacılar ise kendileri zarara uğramamak ve riskleri hesaplamak için geçmiş kullanıcıların verilerine ve raporlara güvenmek zorunda, ne yazık ki bu raporlar yeterince güvenilir değil.

Bunun sonucu olarak da değerlendirme işlemleri uzun zaman alıyor, daha kapsamlı sigortalar çok daha pahalı hale geliyor ve dolandırıcılar sistemin açıklarını kullanarak kendi hesaplarına oldukça para geçirebiiyor. Ancak IoT geliştikçe sigorta endüstrisinde bir devrim gerçekleşmeye başlıyacak.

IoT, fiziksel dünyadan verilerin gerçek zamanlı olarak toplanmasını ve analiz edilmesini sağlayarak, doğruluğu artırmak, maliyetleri azaltmak ve sahtekarlığı önlemek için benzeri görülmemiş bir fırsat sunacak. IoT’nin gelişmesi, risklerin daha iyi değerlendirilmesi, önlenebilir kayıplardan kaçınmanın sağlanması, kalıplaşmış davranışları tespit edip buna uygun kullanıcı haritası çıkarma ve proaktif izlemeyi mümkün kılma gibi alanlarda sigorta endüstrisine önemli değişiklikler getirecek.

Tedarik Zinciri Sigortası

Kargo sürecinde ürünlerin başına gelebilecek herhangi bir zararı karşılamak üzere tedarik zinciri sigortaları gelişmiştir. Günümüzde tedarik sürecinde mallara gelen hasarlar konusunda kimin suçlu olduğunu belirlemek zor olabiliyor. IoT teknolojisinin daha da gelişmesiyle malların tedarik zinciri süresince fabrikadan çıktığı andan alıcıya ulaştığı ana kadar canlı olarak takip edilmesi sağlanacak. Böylece ürünün geçtiği her aşama takip edilerek herhangi bir hasar durumunda sigortanın nasıl davranması gerekeceği tespit edilecek.

Sel sigortası

Sel- Taşkın sigortası, özellikle taşkınların mevsimsel risk oluşturduğu alanlarda, evler ve işletmeler için hayati önem taşımaktadır. Politikalar ve riskler geleneksel olarak coğrafi parametreler ile belirlenir. Sel sigortası kullanıcıların yüksek prim ödemesi gereken sigortalardan biridir, iddiaların doğrulanması ve hasarların tespiti uzun zaman gerektirir. IoT sistemlerinin gelişmesiyle sel dönemleri daha kolay ve doğru tespit edilebilir, binanın aldığı hasarlar daha hızlı ve tutarlı belirlenerek kullanıcıların daha az mağdur olması sağlanabilir.

Ev Sigortası

Ev ve içindeki eşyaları yangından hırsızlığa, depremden su baskınına kadar pek çok riske karşı koruma altına alan geniş kapsamları olan ev sigortaları, genellikle risk başına daha çok prim ödemesi gerektirir. Kimi sigortalar evin oturulamaz hale gelmesi sonucu kiracısından kira alamayan ev sahiplerinin zararlarını bile karşılayabilmektedir. Tabi bu süreç yine verilerin kullanıcıdan alınması, incelenmesi ve değerlendirilmesi açısından uzun ve yıpratıcı olabilmekte.

Ancak, örneğin su hasarı, gibi ev sigortalarında önde gelen taleplerde su ısıtıcıları ve çamaşır makineleri gibi potansiyel kaza alanlarının yakınında bulunan IoT kaçak sensörleri, yıkıcı bir olay meydana gelmeden önce uyarı verebilir. Hiç kimse evde olmadığında bir hortum veya boru kırılırsa, bu sensörler hasarı en aza indirmek ve ev sahibine bildirerek suyu kapatmak için akıllı bir vana komutu verebilir. Benzer şekilde, duvarlara veya çatıya gömülü sensörler proaktif olarak yapısal bütünlüğü koruyacak, riski hesaplayacak, deprem, fırtına gibi binaya hasar verici durumları rapor edecek, dolayısıyla maliyeti azaltacaktır.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler