Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaElektronikAmsterdam'dan Paris'e 90 Dakikada Gitmek Mümkün Mü?

Amsterdam’dan Paris’e 90 Dakikada Gitmek Mümkün Mü?

Hollanda’nın Kuzey Hollanda eyaleti yönetimi, çevreye zarar veren uçakların, fazla güvenilir olmayan arabaların ve yeterince hızlı olmayan trenlerin vatandaşlarının hayatındaki zararlarını azaltmak için yöntemler arıyor. Hardt Hyperloop adında Hollandalı bir şirket, Amsterdam şehrini Hyperloop tünelleri ile Paris, Brüksel, Düsseldorf ve Frankfurt gibi şehirleri bağlayarak saatler süren yolculuk sürelerini dakikalara düşürebileceğini düşünüyor. Bu hamle bazı ülkelerde hala çok katı olan sınır kavramını zayıflatacak, ülkeler arasında yolculuğu çok kısa süreye indirebilecek ve insanlara büyük özgürlükler tanıyacak.

Travel between Amsterdam and Paris by high-speed train, flights ...

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan Fransa’nın başkenti Paris’e mevcut şartlarda tren ile gitmek 3 saatten fazla sürüyor. Hardt, yeni teknoloji ile bunu 90 dakikaya indirebileceğini belirtiyor. 90 dakikada Hollanda, Belçika ve Fransa’dan geçebilmek heyecan verici olacak. Yolcuların geçtikleri ülkeleri bu hızda görebilmeleri pek mümkün gözükmüyor ancak hyperloop’ların içi bilgilendirici ekranlarla dolu olacak.

The futuristic luxury interiors of the British Bullet Train

Hyperloop, Türkçe’ye hız yuvarı olarak geçmiş bir üst düzey ulaşım aracıdır. Manyetizma, basınç farkı ve vakumlama teknolojilerinin birleşimi ile geliştirilen hyperloop araçları, ray gerektirmiyor. Havadan ve raylardan kaynaklanan sürtünme kuvvetlerinin ortadan kalkmasıyla saatte 900 km’den yüksek hızlara ulaşabiliyorlar.

Hyperloop - Vikipedi

Aşırı yüksek hızlara ulaşmasına rağmen en güvenli ulaşım aracı olması planlanan hız yuvarları aynı zamanda az enerji kullanacak. Yer altı ve yer üstüne inşa edilebilecek hyperloop’lar  üst düzey ray ötesi sistem (top level sur-rail system) olarak tanımlanıyor ve tapray olarak da adlandırılıyor.

Dünyanın en uzun Hyperloop hattının evi Suudi Arabistan

Proje büyük efor ve para gerektirse de 5 ünlü Avrupa şehri arasındaki yolculuğu 1 saate indirecek ve bu hamlenin harcanan paraya değeceği düşünülüyor. Paris, Brüksel, Amsterdam, Frankfurt ve Düsseldorf turistlerin gözdesi şehirler olmalarının yanı sıra ekonomik açıdan bulundukları ülkelerin kalbi durumundalar. Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya arasında sınır sorunu zaten yıllar önce aşılmışken ulaşımın bu kadar kolaylaşması büyük fırsatlar doğuracak. Yapılan bir ekonomik araştırmaya göre proje gerçekleştirilirse proje Kuzey Hollanda eyaletinde 121%’lik bir ekonomik büyümeye sebep olacak.

Amsterdam

Amsterdam: 1.5 Saatlik Kırmızı Fener Sokağı Gündüz Yürüyüş Turu ...

Paris

Paris Şehir Rehberi, Paris şehrinde ne yapılır

Frankfurt

Nehrin ikiye böldüğü güzel şehir: Frankfurt

Düsseldorf

Heinrich-Heine Universität – Düsseldorf, Germany – #DMUglobal

Brüksel

30 Best Things To Do In Brussels, Belgium

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler