Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelAkıllı Şehirler Nasıl İşler?

Akıllı Şehirler Nasıl İşler?

Akıllı Şehirler veri odaklıdır.Akıllı şehir projeleri şehrin kaynaklarını, tesislerini ve imkanlarını, şehir sakinleri için hayatı kolaylaştıracak şekilde yönetmeyi amaçlamaktadır.Ulaşım, kamu hizmetleri,enerji tüketimi vatandaş için optimize edilirken malzeme israfı ve üretim maliyetleri bu süreçte azaltılabilir.

 Tüm bunlar, şehrin dört bir yanına yerleştirilmiş çok sayıda sensörden toplanan verilerden yorumlanan bilgilerle elde edilir. Alıcılar, vericiler, kameralar ve bağlantı cihazlarıyla desteklenen bu sensörler ağı şehirden büyük bir veri akışı alır.

Akıllı Şehir Nedir ? | Akıllı Şehir Örnekleri ve Teknolojileri

Akıllı şehirlerin kullandığı bu ağ büyük çaplı bir IoT örneğidir, şehrin her noktasından birbirine bağlanan cihazlar tüm verilerini bir merkeze aktarır. Hava kirliliği, trafik tıkanıklığı, kanalizasyon yeterliliği, elektrik akışı, kamu hizmetlerinin işleyişi teker teker farklı sensörlerle gerçek zamanlı olarak kontrol edilir.

Sensörlerin aktardığı veriler bir merkezde toplanır, analiz edilir, gerekli planlar yapıldıktan sonra sorunların çözülmesi için harekete geçilir.

AĞ SİSTEMLERİ

Analiz bilgisayarlar yardımıyla veya bulut üzerinde gerçekleştirilebilir. Analiz algoritmalarının dikkatle yazılması önemlidir çünkü merkeze gelen veriler inanılmaz boyutlara ulaşabilir ve yanlış verilerin tespit edilememesi bütün çabayı boşa çıkarır.

How to Write a Bug Report: The Ideal Bug Report | Instabug Blog

Analiz edilen veriler işlenerek bir rapor oluşturulur. Bu raporda şehrin mevcut işleyişine dair binlerce farklı parametreye dayalı veriler incelenir. Rapor oluşturma, verilerin yorumlanması gibi süreçler bilgisayar yardımı olmaksızın çıplak insan gözüyle yapılması çok zor ve uzun süreçlerdir. IoT sistemleri ve yapay zeka desteğiyle hızla açıklığa kavuşan verilerde tespit edilen eksikler belediye birimlerine yani insanlara gönderilir ve insanlar bu eksiklere sunulan çözüm önerilerini değerlendirerek şehri güzelleştirir.

Akıllı şehirlerin işleyebilmesi için gelişmiş yazılım teknolojisine ve geniş imkanlara sahip olmanın yanı sıra, süreç ve hizmet tasarımı da önemlidir. Bu detaylı ve geniş sistemin işleyebilmesi için dikkatlice planlanmış, detayların teker teker gözden geçirilmiş olması gerekir.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler