Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelE-İmza Nedir, Kullanımı Neden Artıyor?

E-İmza Nedir, Kullanımı Neden Artıyor?

 

Elektronik İmza Nedir?

 

Elektronik imza ya da E-imza, hukuken ıslak imza ile eşit sayılan (5070 Sayılı Kanun uyarınca) dijital platformlar, internet ve elektronik ortam üzerinde bulunan bir belgeye eklenir ve bu belgenin sahibinin kim olduğunu gösterir. Aynı kağıt üstünde yapılan anlaşmaların ıslak imza ile garanti altına alınması gibi, internet üzerinden imzalanan belgelerin de hukuka bağlı şekilde işlemesi ve kullanıcıların dolandırılmasının önüne geçmek gibi amaçlarla dünyada 30 yıl önce, ülkemizde ise 16 yıl önce elektronik imza kullanımı başlamıştır.

E-imzanın kullanılamadığı alanlar ise veraset, evlilik ve şahit gerektiren diğer durumlardır.

Elektronik imza - Vikipedi

E-imza 3 temel ögeden oluşur.

  1. veri bütünlüğü
  2. kimlik doğrulama ve onaylama
  3. inkar edilemezlik

Baştan anlaşılan şartların değiştirilmemesi için veri bütünlüğü, imzalanan belgelerin hangi kişiler tarafından imzalandığının resmi kanıtı için kimlik doğrulama ve onaylama, imzalanan belgelerin sonradan yalanlanamaması için de inkar edilememezlik ilkeleri işler.

Elektronik imza Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kullanıma sunulmaktadır.

Elektronik İmza Nasıl Atılır?

Elektronik İmza Kullanımı Gün Geçtikçe Artıyor

 

Financeonline’ın gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, doküman hatalarını yüzde 92 önlemek, denetim verimliliğini yüzde 80 artırmak ve kayıp belge sayısını yüzde 66 azaltmak e-imza sisteminin kullanıcılara sunduğu en büyük hizmetler.

Statista’nın bir araştırması bu pazarın 5 yılda 10 katı büyüdüğünü gösteriyor.

E-imza pazarının değeri, 2012-2017 yılları arasında 89 milyon dolardan 754 milyon dolara ulaştı. Dünyada her yıl  e-imza pazarında %34.7 büyüme beklenirken BTK tarafından açıklanan “Pazar Verileri” raporlarına göre son beş yılda Türkiye’de e-imza kullanım oranı yüzde 205 artmış durumda. Bu da %40’lık bir büyümeye eşit oluyor ve Türkiye’de e-imza pazarının dünyadan daha hızlı genişlediğini gösteriyor.

Dünya çapında en hızlı büyüyen pazarlardan biri olan e-imza pazarını değerlendiren E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun digitalreport’a verdiği bir ropörtajda, “E-imza pazarındaki büyümede, artan farkındalık ve regülasyonların etkisi büyük. Ancak pazarın büyümesinin temelinde, e-imza ve mobil imzanın kurumlara, bireylere; güvenlik, tasarruf, hız, iş sürekliliği, zamandan ve mekandan bağımsız iş veya işlem yapabilmek gibi sağladığı faydalar yer alıyor. E-imza konusundaki fikri ve pazar liderliğimize, bir yandan dünyadaki gelişmeleri izleyerek, bir yandan da ülkemizdeki ihtiyaçları analiz ederek sürdürmeye devam edeceğiz.” bilgisini verdi.

Kaynak: Hürriyet Teknoloji 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler