Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelBilgisayarınızda Ne Kadar Altın Var?

Bilgisayarınızda Ne Kadar Altın Var?

Eski bilgisayarınız gibi eski elektronik cihazlarınızın içinde gerçek altın olduğunu biliyor muydunuz? Ama nerede ve onu çıkarabilirsiniz? Sadece bu değil, aynı zamanda gümüş veya paladyum gibi diğer değerli metalleri de içerebilirler.

Bir bilgisayarın hangi kısımlarında altın var?

Pek çok bilgisayar ve elektronik cihazın altın gibi bir miktar değerli metaller içerdiği bilinen bir gerçektir. Baskılı devre kartlarında, işlemcilerde ve diğer bileşenlerde bulunan bazı elektronik cihazlar nispeten yüksek seviyelerde malzemeye sahip olabilir.

Yalnızca altın söz konusu olduğunda, altın içeren ana bilgisayar parçaları aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Anakartlar ve baskılı devre kartları – Özellikle anakart, bilgisayarlardaki en iyi potansiyel altın kaynağıdır. Anakart üzerindeki çoğu bileşenin kenarlarında, tellerin içeri girdiği altın temas noktaları ve konektörler olacaktır. Anakartın yüzeyinde genellikle ince altın katmanları bulacaksınız.
 • Merkezi İşlem Birimleri (CPU’lar) – Bunlar, anakartlarda bulacağınız büyük kare mikroçip görünümlü nesnelerdir. Kenarlarında ve alt yüzeylerinde yüzlerce altın kaplama iğneye sahip olabilirler.
 • Rastgele Erişimli Bellek Yongaları (RAM)  – Devre kartının bir parçası olan bu küçük altın madenleri, bilgisayarınızın işletim belleğini artırmak için kurulur. Genellikle küçük ama önemli miktarda altın kaplama iğneler ve yüzeylerinde ince bir altın tabakası içerirler.
 • Dahili modemler, PCI kartları, ethernet bağlantı noktaları, GPU ve sürücüler gibi diğer çevre birimleri  – Çoğu bilgisayar bu ekstra kartlardan en az bir veya daha fazlasını içerir. Ayrıca genellikle büyük miktarlarda altın içerirler. Diğer bileşenler gibi, altını bağlantı pimlerinde ve yüzey katmanlarında bulabilirsiniz.

Ancak altın, elektronik cihazlarınızda bulabileceğiniz tek değerli metal değildir. Elektronik cihazlarda yaygın olarak kullanılan diğer bazı yaygın değerli metaller şunlardır

 • Gümüş  – Devre Kartları, Bilgisayar Yongaları, klavye zarları ve bazı kapasitörler
 • Platin  – Sabit Sürücüler, Devre kartı bileşenleri
 • Palladium  – Sabit Sürücüler, Devre kartı bileşenleri (kapasitörler)
 • Bakır  – CPU ısı emiciler, kablolama ve kablolar, Baskılı Devre Kartları, Bilgisayar Yongaları
 • Nikel  – Devre kartı bileşenleri
 • Tantal  – Devre kartı bileşenleri (bazı kapasitörler)
 • Kobalt  – Sabit Diskler
 • Alüminyum  – Baskılı Devre Kartları, Bilgisayar Yongaları, Sabit Sürücüler, CPU ısı emiciler
 • Kalay  – Baskılı Devre Kartları, Bilgisayar Yongaları
 • Çinko  – Baskılı Devre Kartları
 • Neodimyum  – Sabit Diskler (mıknatıslar)

Bir bilgisayarda ne kadar altın var?

İçinde en azından bir miktar altın ve diğer değerli metaller bulunan tüm bu bileşenlerle, onları söküp çıkararak zengin olabilir misiniz?

Muhtemelen hayır, en azından bir veya iki eski bilgisayardan değil.

Bazı raporlar bize eski tarz bir bilgisayarın tamamının 9 dolar değerinde altın içerdiğini söylüyor.

Diğer bazı kaynaklar, ortalama bir masaüstü bilgisayarın bir gram altının yaklaşık 1 / 5’i değerinde, dizüstü bilgisayarların ise genellikle bir gram altının yaklaşık 1 / 10’u değerinde altın içerdiğini tahmin ediyor.

Elektronikte neden altın kullanılıyor?

Altın yaygın olarak çok değerli bir malzeme olarak kabul edildiğinden, öncelikle neden elektronikte kullanıldığını merak edebilirsiniz. Görünüşe göre altın, elektronikte kullanım söz konusu olduğunda onu neredeyse rakipsiz kılan çok ilginç ve kullanışlı özelliklere sahiptir. 

Aslında elektronik endüstrisi, altının en büyük tüketicilerinden biridir. Katı hal elektronik cihazları gibi şeyler çok düşük voltaj ve akım kullanma eğilimindedir. Bu nedenle temas noktalarında korozyon ve kararma ile kolaylıkla kesintiye uğrayabilir.

Altın, çok küçük akımları taşıyabilen ve korozyona uğramayan yüksek verimli bir elektrik iletkeni olduğu için bu soruna harika bir çözümdür. Bu nedenle, elektrik konektörleri, anahtarlar ve röleler, lehim noktaları, bağlantı telleri ve bağlantı şeritleri genellikle altın veya altın kaplama kullanılarak yapılır, çünkü bu onları daha dayanıklı ve güvenilir kılar.

Çoğu sofistike modern elektronik cihaz, içinde en azından az miktarda altın bulundurma eğilimindedir. Bu, telefonlar, hesap makineleri, kişisel dijital asistanlar, küresel konumlandırma sistemi (GPS) birimleri ve diğer küçük elektronik cihazlar gibi şeyleri içerebilirAltını televizyon gibi daha büyük elektronik cihazlarda da bulacaksınız.

Altın ayrıca havacılık ve savunma endüstrilerinde de kullanılmaktadır. Özellikle uzay araçları, parçalarının birçoğunu bakım ve onarıma ihtiyaç olmadan uzun süre çalışması gerektiğinden büyük ölçüde altın kullanılır.

Bu nedenle kullanılan bağlantıların son derece dayanıklı olması gerekiyor ve gördüğümüz gibi altın bunun için mükemmel. Altın, uzay araçlarının kızılötesi radyasyonun en kötü etkilerinden korunmasına da yardımcı olabilir .

Havacılıkta kullanılan altın, yüksek teknoloji ürünü bir güneş koruyucu gibi davranır. Polyester film altın parçacıklarıyla kaplanır ve bu film daha sonra güneş radyasyonunu gemiden uzağa yansıtmak için kullanılabilir.

Altının çok değerli doğası göz önüne alındığında, kullanımını azaltmak için daha ucuz ve daha sürdürülebilir alternatifler veya çözümler bulma arayışı yaşanmıştır. Örneğin, ince bir altın tabakası ile kaplanmış baz metaller, elektronikte toplam altının kullanımını azaltmak için bir yol sunabilir.

Paladyum, platin ve gümüş gibi diğer metaller, benzer özelliklere sahip oldukları için yaygın olarak altının gerçek ikame maddeleri olarak kullanılır. Bununla birlikte, bu metaller genellikle nadirdir ve pahalıdır.

 

Kaynak: https://interestingengineering.com/how-much-gold-is-in-your-computer-and-how-efficient-it-is-to-reclaim-it

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler