Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelDünya Yakında Yeni Bir Ay'a Sahip Oluyor

Dünya Yakında Yeni Bir Ay’a Sahip Oluyor

Mavi gezegenimiz kısa süreliğine yeni bir uyduya sahip olabilir. ScienceAlert’ün aktardığına göre 2020 SO adlı bir gök cismi Dünya’nın yörüngesine geçici olarak girecek.

Amatör astronom Tony Dunn’ın iddiasına göre 2020 SO olarak adlandırılan bu cisim bir asteroit yerine bir uzay çöpü olabilir. Hem de çok tanıdık bir uzay çöpü. Tony Dunn bu cismin 1966’da uzaya fırlatılan Surveyor 2 Centaur roketinin gövdesi olabileceğini düşünüyor.

Hatırlatmakta fayda var, Dünya’nın çevresinde bizim fırlattığımız yapay uyduların yanında bir çok da irili ufaklı gök cismi dolaşıyor. Bizi heyecanlandıran ve “uydu” olarak isimlendirdiğimiz cisimler bunlara kıyasla daha büyük gök cisimleri oluyor.

Tony Dunn’ın incelemelerini aşağıdaki Twitte bulabilirsiniz:

Aşağıda yine Tony Dunn tarafından yaratılmış, 2020 SO Asteroidinin Dünya yörüngesine nasıl gireceğiyle ilgili bir simülasyonu inceleyebilirsiniz:

Simülasyona göre Ekim ayında yörüngeye giren 2020 SO, sahip olduğu hızla kısa sürede yörüngeden ayrılacak. Peki 2020 SO’nun Mayıs 2021’e kadar bulunduğu yörüngede Dünya’mız neler yaşayacak? Bunun gibi davetsiz misafirler Dünya’nın gel-git düzenini değiştirebilir, bazı uydularımıza çarpabilir, hatta Ay’ın yörüngesinde sorunlar bile yaratabilir. Şimdilik bildiğimiz kadarıyla 2020 SO böyle zararlar vermeyecek. Yeni bulgular için takipte kalmayı unutmayın.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler