Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelIOS 14 Güncellemesi Geldi: İşte Güncellemenin Öne Çıkan Özellikleri

IOS 14 Güncellemesi Geldi: İşte Güncellemenin Öne Çıkan Özellikleri

IOS 14, iPhone cihazların yeni işletim sistemi, dün akşam itibariyle bir çok kullanıcı için kullanıma sunuldu. Bazı kullanıcılar güncellemeyi henüz alamamış olsa da günün ilerleyen saatlerinde hatalar çözülecek.

Yeni IOS 14 çok daha fazla veri güvenliğinin yanında, iPhone kullanıcılarına hangi özellikleri vaadediyor birlikte inceleyelim:

1- App Library (Uygulama Kütüphanesi)

iOS 14: How to Use the App Library on iPhone - MacRumors

Yeni özellik App Library, birbirine benzer özellikteki uygulamaların aynı klasörlerde saklanmasını sağlayacak.

2- Widgetlar

How to use iPhone home screen widgets in iOS 14 - 9to5Mac

Android telefonlarda yıllardır var olan bu özelliği Apple sonunda takdir edip kendi sistemine katma kararı almış. Artık ana ekranınızı aynı bir Android telefon gibi saat, hava durumu, mesajlar gibi widgetlarla düzenleyebilirsiniz.

3- App Clips

What are App Clips on iPhone and how do they work?

App Clips kısaca NFC üzerinden ödeme yapmanızı sağlayacak.

4- Siri Güncellemesi

Apple says iOS 14 Siri has 20 times more facts than 3 years ago

Artık Siri tüm ekranı kaplamıyor ve algoritmasında yenilikler var. Siri’yi uyandırdığınızda ekranın altında belirecek ve görevini tüm ekranı kaplamadan yerine getirecek.

5- Picture-in-Picture

Using Picture in Picture on iPhone with iOS 14 | Appleinsider

Yeni güncellemeyle artık bir video veya içerik telefonunuzda oynatılırken içeriği küçülterek başka bir uygulamaya geçmeniz mümkün olacak. Bu sayede video oynatıcının daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz, hatta videoyu kaydırarak sadece sesini de duyabilirsiniz. Yine Android telefonlarda oldukça eskiden beri süregelen bir özellik sonunda IOS telefonlara da eklendi.

6- Arama Ekranı

iOS 14 concept teases what a new call screen UI, Split View, complications,  and more could look like on iPhone - 9to5Mac

IOS’un Android telefonlara karşı bir zayıflığı da arama ekranlarıydı. Bir arama alan kullanıcılar tüm ekranı kaplayan ve arama reddedilmedikçe kapatılamayan bir arayüzle karşılaşıyordu. Artık aramalar ekran açıkken bildirim şeklinde gözükecek.

7- Haritalar

Everything new with Maps in iOS 14 | Macworld

IOS yeni sürümünde haritalarda bir çok düzenleme ve optimizasyon yaptı. Bisikletli kullanıcılar için bisiklet rotası çizebilen uygulama artık turistik bilgiler de verecek. Bunun yanında yeni güncellemeyle yayaların rotasındaki merdivenler de gösterilecek.

8- Safari

Interesting new iOS 14 features you might not know about - GSMArena.com news

Artık Safari yabancı sayfaları çevirmeyi teklif edecek. Aynı Chrome gibi. Ayrıca kullanıcıların şifrelerinin çalınmaması için büyük önlemler geliştiren Apple, bir şifreniz veri sızıntılarıyla açığa çıkarsa sizi uyaracak.

9- Spatial Audio

iOS 14 - AirPods Spatial Audio & More Features! - YouTube

Dolby Atmos destekli 3 boyutlu bir ses teknolojisi de yeni güncellemede kullanıcıları bekliyor. Gaming kulaklıklar veya başka kaliteli kulaklıklara sahip kullanıcılar internette “3D Sound” teknolojisinin kullanıldığı videolara denk gelmiştir. Artık bu teknoloji Apple Airpods’da da olacak.

10- Car Keys

Apple Announces CarKey for iPhone, Minor CarPlay Update - The Car Guide

Apple akıllı araçlara da el attı. Akıllı araç sektörünün gelişmesiyle birlikte IOS 14’te artık bir araç anahtarı özelliği bulunacak. Uygun modellerle çalışan bu uygulama için ufak bir kurulum yapmanız yeterli.

11- Translate

iOS 14 Features New Translate App With Support for 11 Languages and Offline  Mode - MacRumors

11 dili kapsayan yeni çeviri uygulamasıyla Apple bu alana da giriş yaptı. Firmanın amacı tüm uygulamalara kendinin bir alternatifini üretmek ve kendi kullanıcılarının bu uygulamaları kullanmasını sağlamak. “Translate”in büyük bir gelişmesi ise karşılıklı konuşmaya izin vermesi olacak. Uygulama yan çevirildiğinde açılan arayüzüyle anında çeviri hizmeti sunuyor.

12- Messages

iMessage in iOS 14: Mentions, Pinned Conversations, Inline Replies, and  More - MacRumors

IOS 14 ile Mesajlar uygulamasında kurulan gruplarda artık bir kişiden bahsedebileceğiz. Bunun yanında artık bir kişi ile olan görüşmemizi de en başa sabitleyebiliyoruz. Dahili mesaj uygulaması biraz daha Whatsapp esnekliğine kavuşacak.

13- Varsayılan Uygulamalar

iOS 14 ile varsayılan tarayıcı ve e-mail değiştirme - Kartal 24

Bu yazıda çok defa söyledik ama IOS bir Android özelliğini daha kendine adapte etmeyi hedefliyor. Varsayılan Uygulamalar özelliği sayesinde kullanıcılar artık tarayıcı ve eposta uygulamalarını kendi seçebilecek. Artık bir linke tıkladığınızda veya eposta açmanız gerektiğinde zorla başka uygulamalara yönlendirilmeyeceksiniz. Apple bu noktada egoistliği biraz bırakmış gibi.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler