Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelSiber Güvenlikte Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisinin Etkisi

Siber Güvenlikte Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisinin Etkisi

Kaspersky tarafından yapılan Dijitalleşme Çağında Endüstriyel Siber Güvenlik Durumu araştırması siber güvenlik ve IoT piyasası için önemli sonuçlar içeriyor.

Araştırmaya göre şirketlerin %98’i sürdürülebilir kalkınma stratejisinin siber güvenliği iyileştireceğini düşünüyor. Bunun yanında sürdürülebilirlik direktörlüğü rolünün siber güvenliğe etkisinin büyük olacağı da bu firmalar tarafından savunuluyor. Ancak siber güvenliğin iyileştirilmesi açısından %98 oranında sorumlu görülen sürdürülebilirlik direktörlüğünü ankete katılan şirketlerin %56’sı yine de uygulamaya koymayı planlamıyor. Bu şirketlerin %50’si halihazırda teknik önlemler aldıklarını %44’ü ise gerekli yatırımlara sahip olduğunu belirtmiş.[1]

“Herhangi bir şirketin, özellikle endüstriyel bir şirketin faaliyetleri toplumu birçok yönden etkiler. Sürdürülebilir kalkınma girişimleri, bu etkinin tarafsız veya olumlu olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, kuruluşların siber tehditlerden güvenilir bir şekilde korunması yalnızca bireysel bir hedef değil, genel sürdürülebilirlik eğiliminin bir parçasıdır. Bu yaklaşımı benimsemek siber güvenliğin işletmenin gündemindeki rolünü, kurumsal ve endüstriyel altyapıyı kapsayacak şekilde nasıl iyileştirilmesi gerektiğini, tüm çalışanların uygun siber hijyen uygulamalarını nasıl takip edeceğini düşünmeyi gündeme getirir.”

Kaspersky Endüstriyel Siber Güvenlik Çözümleri İş Lideri Anton Shipulin çalışmayı bu sözlerle değerlendirdi.

Araştırmayı özetleyen bir infografik.

Araştırma kapsamında Kaspersky’nin yaptığı ve blog sayfasında paylaştığı bir anket, kuruluşların %32’sinin çalışanlarının insan sağlığını doğrudan etkileyen saldırıların sonuçlarını ve veri kayıplarını en önemli siber güvenlik zorlukları olarak gördüğünü söylüyor. Firmalar insanların bu çekincesini dikkate almalı ve siber güvenlik alanında gerekli adımları atmalı. Sürdürülebilirlik direktörlükleri ve siber güvenlik departmanları anketin sonuçları ışığında sürdürülebilirlik girişimlerini destekleyerek endüstriyi siber saldırılardan korumanın yollarını sürekli olarak aramalı.

Kaspersky’nin raporunun tamamını okumak için tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler