Cuma, Haziran 21, 2024
Ana Sayfa5GApple & Google 6G Çalışmalarına Başlıyor

Apple & Google 6G Çalışmalarına Başlıyor

Dünya genelinde çalışmalarına devam edilen 5G teknolojisinin yanı sıra bazı büyük şirketler 6G için kolları sıvamış durumda. Günümüzde sadece dünyanın belirli yerlerinde kullanılabilen 5G teknolojisi insanlığa düşük gecikmeli ve yüksek hızlı internet vadediyor. 

Günümüzde hala 3G sinyallerini bile almakta zorluk çekilen konumlar bulunmasına karşın dünya, 6G çalışmalarına başlamış durumda. Yeni açıklanan bilgilere göre Apple ve Google, 6G çalışmaları yürüten Next G Alliance koalisyonuna katıldı. Bu koalisyona daha önceden katılmış şirketler arasında ise Intel, LG, Cisco ve HP gibi büyük isimler var. 5G için çalışmalarına geç başlamış olan Apple, 6G için önden çalışmaya başlıyor.

Kuzey Amerika ticaret birliği olan Telekomünikasyon Sektörü Çözümleri İttifakı (ATIS) tarafından yönetilen Next G Alliance koalisyonunun amacı Kuzey Amerika’yı 6G sektöründe dünya lideri haline getirmek.

Koalisyona göre, çalışmaları araştırma ve geliştirme, üretim, standardizasyon ve pazar hazırlığının tüm yaşam döngüsünü kapsayacak ve grup, girişimin genel yönünü ve stratejisini tanımlamak için 16 Kasım’da ilk üye toplantısını gerçekleştirecek.

6G hala epey uzağımızda olmasına rağmen Çin, 5G’den 100 ila 500 kat daha hızlı olması beklenen 6G sinyallerini test edebilmek için uzaya bir uydu gönderdi. Öte yandan Güney Koreli şirket Samsung, 6G teknolojisinin 2028’de hazır olacağını ve 2030 yılında kullanıcılara sunulacağını söylüyor.  6G ile ilgili olarak stratejisini belirleyen Güney Kore, 6G teknolojisi için pilot çalışmalarına 2026 yılında başlayacağını duyurmuştu. Güney Kore hükümeti, 2028 ile 2030 arasında 6G hizmetlerini ticarileştirmeyi hedefliyor.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler