Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaGenelInstagram Hesaplarını Kapattıran Fotoğraf

Instagram Hesaplarını Kapattıran Fotoğraf

İnternet bir kez daha yeni ve tehlikeli bir akımla karşı karşıya kaldı. Momo ve Mavi Balina gibi rahatsız edici “oyun”ların ardından şimdi de Jonathan Galindo ortaya çıktı. Sosyal medya platformları hemen önlem aldı.

Öncelikle hatırlatalım, video oyunları ve bu yazıda bahsi geçen oyunlar birbirinden çok farklı şeyler. Video oyunları uğruna bir çok insanın emek verdiği, belirli kurumlar tarafından denetlenerek resmi sitelerde yayınlanan oyunlardır. Bu oyunlar şiddet, küfür veya cinsellik gibi yaş sınırlaması gerektirecek durumlar bakımından incelenir ve içeriklerine göre çeşitli sınırlamalarla piyasaya sürülürler, aynen dizi ve filmler gibi.

Oysa “Mavi Balina”, “Momo” ve şimdi de “Jonathan Galindo” gibi oyunlar çok daha farklı ve zararlı prensipler içeriyor. Bu sözde oyunlar genelde küçük çocukları sosyal medyadan hedef tahtasına alıyorlar. Öncelikle normal bir sohbet kurdukları küçük çocukları yavaş yavaş ağlarına düşüren kötü niyetli kişiler çeşitli tehditlerle çocukları kendilerine bağlıyor ve kendilerine zarar vermelerine sebep olacak “görevler” yapmalarını sağlıyorlar. Bu suçlular yakalandıklarında genelde bahaneleri “dünyadaki aptallardan kurtulmak” veya “insan nüfusunu dengelemek” gibi insanlık dışı söylemler oluyor.

Instagram'da Profil Fotoğrafı Yapılamayan Bu Fotoğraf Neyin Nesi? - Ekşi  Şeyler

Gelelim Jonathan Galindo’ya. Bu köpek suratlı insan Samuel Canini adlı bir maske tasarımcısının masum ürünü. Ancak köpek maskesinin ne kadar rahatsız edici olduğunu fark edenler hemen fırsatı değerlendirmişler ve bunu kötü emellerine alet etmişler. Bu fotoğrafı kullanan hesaplardaki aktiviteleri fark eden Instagram ve Facebook ise tarihi bir adım atmış. Jonathan Galindo köpek maskesini kullanan hesaplar çok kısa sürede tespit ediliyor ve anında platformlardan engelleniyor.

Facebook'un intihar engelleme yazılımı | Yaşam

Yazımızda bahsi geçen maskeyi kullanmıyoruz çünkü bu tehlikeli akımın reklamına katkı sağlamak istemiyoruz. Çevrenizdeki birinin kendine zarar verme eğiliminde olduğunu düşünüyorsanız lütfen acil yardım numaralarıyla iletişime geçin ve zararlı sosyal medya “akım”larından uzak durun.

Sağlıklı günler…

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler