Salı, Nisan 23, 2024
Ana Sayfa5G5G SA & 5G NSA Nedir?

5G SA & 5G NSA Nedir?

Önde gelen mobil ağ operatörleri için 5G, temel olarak tüketicilere beşinci nesil ağ hizmetlerini destekleyen cihazlarda yüksek hızlı bağlantı sunmakla ilgilidir. Mevcut eski çekirdekten 5G’ye sorunsuz bir şekilde geçmek için mobil ağ operatörlerinin iki yolu vardır: Bağımsız Olmayan (NSA – Non-Standalone) veya Bağımsız (SA – Standalone) mimari. Her ikisi de aynı amaca yönelik araçlar olsalar da, NSA ve SA yapısal ve işlevsel olarak birbirlerinden farklıdır.

NSA, operatörlerin 5G için yeni bir çekirdek kullanmak yerine iletişim ve mobil çekirdek alanındaki mevcut ağ yatırımlarından yararlanmalarına olanak tanır. 5G Radyo Erişim Ağı (RAN), CAPEX ve OPEX’i düşürerek mevcut Evrimleşmiş Paket Çekirdeği (EPC) tarafından desteklenebilir. Ağ işletim maliyetlerini daha da düşürmek için operatörler, Yazılım tanımlı ağ (SDN) ile birlikte Kontrol ve Kullanıcı Düzlem Ayırma (CUPS) sanallaştırmasını benimseyebilirler. Bu ilk adımlar, yeni 5G gelir akışlarının hızla ortaya çıkmasına yardımcı olacak ve daha yüksek veri hızları sunacaktır.

SA, Hizmet Tabanlı Mimari (SBA) ve çeşitli ağ işlevlerinin işlevsel ayrımı gibi önemli değişiklikleri getiren, 3GPP tarafından tanımlanan tamamen yeni bir çekirdek mimarisidir. Mimarisi, uçtan uca yüksek hız ve hizmet güvencesinin kesin avantajına sahiptir. Özellikle akıllı şehirler, akıllı fabrikalar gibi yeni kurumsal 5G hizmetlerini başlatmaya hazırlanan mobil ağ operatörleri için yararlıdır. Dağıtım modeli, piyasaya sürülme süresinin hızlı olmasıyla yeni hizmetlerin hızlı bir şekilde sunulmasını sağlar. Bununla birlikte, ağda birden çok çekirdek çalıştırmanın karmaşıklığı ve ek yatırım anlamına gelir.

Mimarisine bakacak olursak NSA yeni bir RAN içermekte. Öte yandan SA ise hizmetleri geliştirmek, dağıtmak ve yönetmek için yeni yollar sunan tamamen sanallaştırılmış bulutta yerel mimariyi (CNA) içeren 5G Çekirdeği (5GC) ile birlikte yeni bir radyo içeriyor. 5GC, hızlandırılmış performans için 5G ağının taleplerinden daha yüksek iş hacmini destekler. Sanallaştırılmış hizmet tabanlı mimarisi (SBA), tüm 5G yazılım ağı işlevlerini uç bilgi işlem kullanarak dağıtmayı mümkün kılar.

NSA 5G, mevcut 4G LTE radyo ve gerisinde yatan teknolojileri kullanmaya devam ederken, diğer bir yandan da kullanıcılara daha yüksek hızda bağlantı sağlayabilmek için bu teknolojileri yeni radyo teknolojileri ile buluşturur.

Bazı farklarından bahsetmek gerekirse:

  • NSA, SA’ya kıyasla oldukça düşük maliyetlidir.
  • NSA, mevcut 4G tesislerini yeniden kullandığından 5G ağ dağıtımlarını kolaylaştırır ve böylece 5G mobil geniş bant için hızlı pazarlama süresi sağlar.
  • NSA ile, 4G konumları 5G telsizi kurmak için kullanılabildiğinden, dağıtım daha hızlı ve pazara sunma süresi daha düşüktür. SA, 5G’nin özelliklerini ve işlevlerini tam olarak gerçekleştirmek için 5G baz istasyonları ve arka uç 5G çekirdek ağı oluşturulmasını gerekli kılar.
  • SA, gelişmiş 5G kullanım durumları için ultra düşük gecikmeli süper hızlı bir ağ sağlamak üzere ölçeklenebilirlik ve esneklik için SBA’ya sahip bir 5G çekirdeği içerir.

 

SA, NSA’ya kıyasla daha olgun bir ağ mimarisi olmasına rağmen, NSA, 5G’ye ulaşmakta daha yaygın olarak seçilen yol olmaya devam edeceği düşünülüyor. Bu yıl veya önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sürülen tüm NSA tek modlu 5G telefonlar önümüzdeki on yıl boyunca geçerli olacak ve SA mimarisi nüfuz ettikçe, giderek daha fazla 5G SA cihazı evlerimizde ve işletmelerimize yerleşecek.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler