Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaEndüstride Dijital DönüşümAmazon, Makine Ekipmanlarındaki Anormallikleri Tespit Eden Amazon Monitron'u Duyurdu

Amazon, Makine Ekipmanlarındaki Anormallikleri Tespit Eden Amazon Monitron’u Duyurdu

Amazon, üretim tesislerinde kullanılan makinelerdeki anormallikleri önceden tespit etmek için makine öğrenimini kullanan Amazon Monitron‘u duyurdu.

Amazon Monitron, müşterilere bakım gerektirebilecek anormal ekipman koşullarını tespit etmek için sensörler, ağ geçidi ve makine öğrenimi hizmetinden oluşan uçtan uca bir makine izleme çözümü sunuyor.

Amazon Monitron, müşterilerin karmaşık, makine öğrenimi odaklı bir kestirimci bakım sistemi oluşturmanın maliyet ve karmaşıklığını yok etmesine ve ayrıca temel üretim, tedarik zinciri ve operasyon işlemlerine odaklanmalarına olanak tanıyor. Amazon Monitron, makinelerin ne zaman anormal bir durumla karşılaştığını tespit eder. Bu tespit işlemi sıcaklık ve titreşimdeki dalgalanmalar ile ölçülür. Eğer makinede bakıma ihtiyaç duyacak bir sorun olursa diye müşterilere makineleri ne zaman incelemeleri gerektiği konusunda bilgi verir.

                          Motor in steel plant at old factory in Asia

Normal zamanda bu makinelerin bakımları düzenli aralıklarla yapıldığından, ihtiyaç duyulmayan bir zamanda bakım yapılması da olası. Fakat Amazon Monitron sayesinde bu durum ortadan kalkıyor. Amazon Monitron makinenin ne zaman bakıma ihtiyaç duyduğunu bildirdiği zaman müşteriler gerekli önlemleri alıyor. Bakım yalnızca gerektiğinde gerçekleştirildiğinden, planlı olarak gerçekleştirilen düzenli bakıma kıyasla sayısı azaltılmış ve maliyeti azaltılmış oluyor.

Amazon Monitron ile bakım teknisyenleri, herhangi bir geliştirme çalışması veya özel eğitim gerekmeksizin birkaç saat içinde makine durumunu izlemeye başlayabilir. Amazon Monitron, endüstriyel ve üretim ortamlarında rulmanlar, motorlar, pompalar ve konveyör bantları gibi çeşitli dönen ekipmanlarda kullanılabilir.

 

Amazon Monitron ayrıca bir de mobil aplikasyon içermekte. Bu aplikasyon sayesinde müşterinin yerinde bakım teknisyenlerinin ekipman davranışını gerçek zamanlı olarak izlenmesi sağlanıyor. Ayrıca bu uygulama ile bir teknisyen, farklı makinelerdeki herhangi bir anormal ekipman durumu hakkında uyarılar alabiliyor, makinenin sağlığını kontrol edebiliyor ve bakım planlaması gerekip gerekmediğine karar verebiliyor.

Aşağıdaki fotoğraf, cihaza takılı 5 sensör ve sensörleri Bluetooth ile bağlayarak kullanılan bir ağ geçidi içeren 715 $ karşılığında satılan bir başlangıç ​​kiti. Sensör tarafından toplanan bilgiler ağ geçidi aracılığıyla AWS’ye gönderiliyor, Monitron hizmeti tarafından analiz ediliyor ve sonuç uygulamaya bildiriliyor.

 

Ekipmanı satın almanın yanı sıra, her sensör için yıllık 50 ABD doları civarında bir hizmet kullanım ücreti gerekmekte. Monitron, ilk defa AWS’nin Doğu ABD bölgesinde tanıtılacak.

 

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler