Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelDünyanın En Büyük Füzyon Reaktörü ITER

Dünyanın En Büyük Füzyon Reaktörü ITER

ITER, Fransa’da kurulumuna başlanan dünyanın en büyük füzyon reaktörüdür. Deney amaçlı kullanılacak bu dev düzenek enerji konusunda yeni adımlar atılmasına yol açabilir.

Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör ITER füzyonun güvenli bir biçimde yapılabileceğini ve ticari ölçekte kullanılabileceğini kanıtlamayı amaçlıyor. Füzyon, iki atom çekirdeğinin birleşerek daha ağır bir atoma dönüşmesi anlamına geliyor ve bu süreçte büyük miktarda enerji dışarı salınıyor. Yıldızların enerjileri de bu süreç sonucunda oluşuyor.

NTT: Conclusion of a Cooperation Agreement with ITER | Business Wire

Aynı Çin’in “Yapay Güneş” projesi gibi ITER projesinde de çok güçlü manyetik alanlar kullanılmak zorunda. Bu manyetik alanları yaratan dev mıknatıslar inanılmaz derecede yüksek sıcaklıklara karşı da korunulmalı. Bunlar projenin maliyetini artıran detaylardan sadece ikisi. Güney Fransa’da kurulacak ITER reaktörü projesine Avrupa Birliği, Rusya, ABD, Japonya gibi ülkeler dahil olacak. 2007 yılında başlatılan ITER projesi kapsamında 100 civarında reaktör kuruldu. Kurulacak son reaktörün dünyanın en büyüğü olması ve 2025’te çalışmalarına başlaması hedefleniyor.

Fusion Energy Era: ITER Assembly Begins – World's Largest Science Project  to Replicate the Fusion Power of the Sun

Projenin yararlı yönleri ise Füzyon reaksiyonları sonucunda zehirli ve radyoaktif atıklar oluşmaması, akarsu kaynaklarının kirletilmemesi, yer altı sularının tüketilmemesi. Füzyon yöntemi temiz enerji kaynakları arasında en yüksek enerjiyi üreten yöntemlerden biri olduğu için devletler bu alana büyük yatırımlar yapmaya başlıyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler