Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelİnsan Vücudu Hangi Elementlerden Oluşur?

İnsan Vücudu Hangi Elementlerden Oluşur?

İnsan vücudu evrenin ufak bir yansımasıdır. Vücudumuzda dünyada ve evrende bulunan bir çok element ve bileşik taşırız. Bu yazımızda hangi elementlerin hangi oranlarda bulunduğunu inceliyoruz.

1)Oksijen

Hayvanların Oluşmasından Çok Daha Önce de Yeterli Oksijen Mevcuttu | BilimFili.com

Vücudumuzda %65 oranında bulunan oksijen yaşamın da ana kaynağı olarak adlandırılabilir. Suyun temel bileşeni olmanın yanında yağ, protein, karbonhidrat gibi vücudumuzda bulunan çeşitli bileşiklerin temel unsurlarından biri oksijen. Nefes alma reaksiyonunun ana kahramanı olan oksijen sayesinde yediğimiz besinleri “yakarak” enerji elde edebiliyoruz.

2)Karbon

Karbon Nedir, Nerelerde Kullanılır? Karbonun Özellikleri Nelerdir? - En Son Haberler - Milliyet

Karbon vücudumuzda %18.5 oranında bulunan bir element. 4 bağ kurabilmesi sebebiyle organik bileşiklerin yapıtaşı kabul ediliyor. İnsan vücudunun yapısında en çok bulunan elementlerden biri olan karbon proteinler, şekerler ve DNA’mızın ana bileşenlerinden biri.

3)Hidrojen

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK EKONOMİSİ VE HİDROJEN – TESPAM

%9.5’lik oranıyla Hidrojen vücudumuzda en çok bulunan 3. element. Hidrojen atomları vücudumuzda oksijen ve karbon atomlarından çok daha fazla bulunuyor,  her su molekülünde 2 adet hidrojen atomu bulunduğunu düşünürsek bu oldukça anlaşılabilir.

4)Azot

Azot Elementi ve Gazı Özellikleri | Atomlar

Havada en çok bulunan element olan Azot, %3.2’lik oranıyla vücudumuzda en çok bulunan 4. element. DNA ve proteinin yapısında bulunmasının yanında Azot aynı zamanda hücre çekirdeğinin oluşumunda da görevli

5)Kalsiyum

Calcium - Wikipedia

İskelet ve sinir sistemimiz için büyük önem taşıyan Kalsiyum elementi vücudumuzda %1.5 oranında bulunuyor. Dişler, kemikler ve kasların yapısında bulunan kalsiyum sinir hücrelerinde elektriksel iletimde görev alırken kanımızda ise pıhtılaşmayı kolaylaştırıyor.

6)Fosfor

Fosfor - Vikipedi

Fosfor iskelet sistemimiz için oldukça değerli bir element. Vücudumuzda %1.1 oranında bulunan Fosfor aynı zamanda DNA’nın yapısında bulunuyor.

7)Potasyum

Lithium-ion batteries have a new rival – potassium metal - MINING.COM

Hücre içi sıvılarda, kanda, vücut sıvılarında toplam %0.4’lük oranda bulunabilen potasyum elektrik yükü taşıyor. Kas sağlığında önemli bir element olan potasyum aynı kalsiyum gibi sinir sisteminde iletimde görev alıyor.

8) Kükürt

Sulfur in Water | Culligan Water

Kükürt %0.2’lik oranıyla vücudumuzda bazı proteinlerin yapısında yer alıyor.

9) Sodyum

Sodium batteries are one step closer to saving you from a mobile phone fire | Science | AAAS

Sinir sisteminde elektriksel iletimin önemli elemanlarından biri olan Sodyum %0.2 oranında bulunuyor. Sinir sistemi ve kaslarda aktif rol alıyor.

Diğerleri

Group (periodic table) - Wikipedia

Vücudumuzda Magnezyum, Demir, Lityum, Flor, Bakır, Çinko, Kobalt, Alüminyum hatta Gümüş ve Altın gibi elementler de bulunmaktadır. İlk 9 element dışında kalan tüm elementler insan vücudunda %0.4’lük bir orana sahiptir.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler