Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaEndüstri 4.0IoT Teknolojisi ile Fabrika Ekosisteminin Değişimi

IoT Teknolojisi ile Fabrika Ekosisteminin Değişimi

Büyük fabrikalarda meydana gelebilecek ufak değişiklikler ile büyük maliyetler yüksek oranda düşürülebilir. Bu yüzden gündeme gelen yeni teknoloji ve verimlilik hareketlerini gözlemleyebilmek için fabrikalar uygun bir test alanıdır. IoT de bu verimlilik hareketlerinin en önemlilerinden biridir. IoT kullanımı ile meydana gelecek değişikliklere bir bakalım.

IoT’nin kullanılmasıyla beraber fabrikalar az maliyetle çok daha büyük kazançlar elde edebilecek.

IoT teknolojisini iyi kullanabilen bir fabrikada ne ürettiğinden bağımsız olarak ilk iş verinin toplanması ve depolanmasıdır. Bulunan tüm veriler toplanır ve ardından verilerin ne yapılacağının bulunması ile farklı olanaklar ortaya çıkar. Verilerini iyi işleyebilen fabrika süreç yaşam döngüsünden sistemin uzaktan izlenmesine kadar her şeyi kolaylıkla yönetebilir. Örneğin montaj hattında ki işlemlerin hızlandırmak isteyen bir fabrika kullandığı alanda ki gelişmiş robotik teknolojisi ile daha az hatalı ürünleri üreterek ürün israfını azaltır. Ve bunu tamamen otomatikleştirilmiş bir robotik teknolojisi ile yapabilir.

Fabrikada kullanılan ekipmanların uzaktan izlenmesiyle gerekli şeylerin tedariki ve planlaması için veriler üretilir. Kullanılacak bir IoT sistemi ile belirli malzemenin doluluk seviyesi minimum düzeye geldiğinde sistem çalışanları uyarabilir. Hatta sürekli olarak ekipmandan veri toplanmasıyla elde edilecek bilgiler doğrultusunda malzemenin ne sıklıkla eklenmesi gerektiği bilgisini verebilir. Bu da yalnızca çalışan gözlemiyle yapılacak bir işe göre hem maliyeti azaltır hem de sürekli olarak malzeme tedarikini optimize eder.

Tesislerin bakımı en az yapılan üretim kadar önemsenmesi gereken bir şeydir. Zamansız olarak meydana gelebilecek bir ortam değişiminde tüm tesis hem maliyet hem de insan sağlığı açısından zarar görebilir. Kullanılacak bir IoT sistemiyle tesisin havalandırma sisteminin nem, sıcaklık ve güç kullanımı izlenerek meydana gelebilecek herhangi bir aksilik önceden tespit edilebilir. Bu sayede az enerji kullanımı ile yüksek oranda maliyet tasarrufu sağlanabilir.

En önemlisi de çalışan güvenliğinin sağlanmasıdır. Bazı fabrikalarda şu an COVİD-19 nedeniyle kullanılan bir IoT sistemi vardır. Bu sistem mesafe kuralına uymak için insanların arasında güvenli bir mesafe olmasını sağlayan ve mesafe azaldığında uyarı veren bir sistemdir. Ancak bu durumun sorun olmadığı zamanlarda farklı bir IoT sistemiyle her odanın ayrı ayrı tıkanıklık seviyesi kontrol edilebilir ve zarar oluşturabilecek bir durumda güvenlik sinyali verilebilir.

Ayşe Bilgili
Ayşe Bilgili
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler