Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSağlıkUzaktan Eğitim İçin Yapay Zeka Destekli Sanal Hasta

Uzaktan Eğitim İçin Yapay Zeka Destekli Sanal Hasta

Eskiden Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi cerrahlarından olan bir cerrah, uzaktan eğitim döneminde öğrencilerin becerilerini geliştirmek adına yapay zeka destekli bir sanal hasta oluşturdu.

Dr Alex Young, Virti’yi kuran ve hem yeni sağlık uzmanları hem de becerilerini geliştirmek isteyen deneyimli kişiler için kapsamlı eğitim sağlayacak olan yeni teknolojileri kullanmaya başlamış eğitimli bir ortopedi ve travma cerrahıdır.

COVID-19 bulaşma risklerini en aza indirmek için çoğu okul yüz yüze eğitimi askıya aldı. Birleşik Krallık ve ABD’deki hastaneler ve üniversiteler artık sanal hastayı bir yedek olarak kullanıyor. Bu uygulama olayları daha gerçekçi kılabilmek için Doğal Dil İşleme olarak adlandırılan yapay zeka yöntemini uyguluyor. Sağlık görevlileri ve stajyerler, daha sürükleyici bir deneyim için tabletlerini, masaüstü bilgisayarlarını ve hatta VR / AR kulaklıklarını kullanarak sanal hastayla etkileşime geçebiliyorlar.

Virti’nin teknolojisi, hastane çalışanlarını, tanıdık olmayan bir yoğun bakım koğuşunda nasıl gezinileceği, hastalar ve aileleri ile nasıl etkileşimde bulunulacağı gibi gerekli temel beceriler konusunda eğitmek için de kullanıldı.

Yapay zeka kullanıcıya gerçek zamanlı geri bildirim sağlıyor, böylece kendi kendine öğrenebiliyor ve kendini geliştirebiliyor. Sağlık uzmanlarına ve bakım sağlayıcılarına yönelik şikayetlerin yüzde 70’inden fazlası zayıf iletişime dayandırılıyor. Sanal hasta bu şikayetleri ele almak için harcanan zamanı azaltırken daha iyi bakım sağlamaya yardımcı olabilir.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler