Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaGenelEn Kısa Zaman Birimi Nedir? Zeptosaniye Hakkında Bilmedikleriniz

En Kısa Zaman Birimi Nedir? Zeptosaniye Hakkında Bilmedikleriniz

İnsanlık yüzyıllar boyunca zamanı anlamlandırabilmek için çeşitli ölçüler kullandı. Bunlar arasından en tutarlı olanı ise günümüzde kullandığımız sistem oldu.  Ancak ne kadar kısa zaman birimlerini ölçebildiğimizi keşfetmek bizim için her zaman heyecan verici. Daha kısa zaman birimleri kullanarak tepkimelerin sürelerini,  atom altı parçacıkların hareketlerini, evrenin başlangıcını ve daha birçok hassas hesaplamayı yapabiliyoruz.

Bugün yazımızda şu ana kadar keşfedebildiğimiz en kısa zaman biriminden bahsedeceğiz.  Zeptosaniye adı verilen bu birim o kadar kısa ki, ışığın atomların içinden geçme süresini ölçmemizi sağlıyor. Örneğin ışığın bir hidrojen molekülünün içinden geçmesi için geçen süre 247 zeptosaniye olarak ölçülmüş. Yazıyla anlatmak kolay ancak ışığın hızını ve bir hidrojen molekülünün boyutunu hayal edince bu sürenin ne kadar gerçek dışı olduğunu fark edebiliyoruz. Yeterince etkilenmediyseniz şöyle açıklayalım, bir zeptosaniye bir saniyenin milyarda birinin trilyonda birine denk. Yani 21 basamak.

İnsanlığın 1999 yılındaki bilgisiyle ölçebildiği en kısa zaman birimi olan femtosaniye, saniyenin katrilyonda biri olarak ifade ediliyordu. Yani virgülden sonra  15 basamak. Zaman ölçülerinde hassaslaştıkça evreni anlamamız kolaylaşıyor.

Which is the highest unit of time? - Quora
Bu tabloda SI sistemine göre “10 üzeri”li ifadelere verilen bilimsel isimleri görebilirsiniz.
Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler