Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelBiobank Mercan Resiflerini Kurtaracak

Biobank Mercan Resiflerini Kurtaracak

Okyanuslardaki hayatın güvencelerinden biri olan ancak kirlenme ve okyanus sıcaklıklarının artması nedeniyle varlıkları tehlikeye giren mercanlar için her geçen gün yeni çalışmalar yapılıyor. “Biobank” adlı proje hakkındaki detaylar haberimizde.

“Living Coral Biobank” adı verilen devasa akvaryum, Avustralya’nın Port Douglas kasabasında inşa edilecek. Bu şehrin seçilme sebebi bölgenin dünyanın en önemli mercan resiflerinin bulunduğu Büyük Bariyer Resifi’ne yakın olması. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri ve okyanusların kirlenmesi sebebiyle yaşam sahaları tehlikeye giren mercanları kurtarmak için tasarlanan Biobank’te yüzlerce mercan türü için tanklar inşa edilecek. Aynı bir akvaryum gibi ziyaretçilere açık olacak olan yapı, mercanlar için yaşama, gelişme ve korunma alanı sağlayacak.

Mercanlar için “Nuh’un Gemisi” olarak tanımlanabilecek bu yapı, nadir mercan türlerini incelemek ve tanımak için bizlere fırsat sunmanın yanında, mercan soyunun devamını da garanti altına alacak. Biyolojide hayvanlar grubunda incelenen mercanlar kendilerini renkli ve sert bir dış iskeletle koruyan, deniz tabanında yaşayan canlılar. Devasa mercan kolonileri oluşturarak okyanus tabanında binlerce farklı türe yaşam alanı sunan bu canlılar, aslında okyanusun yağmur ormanları olarak da adlandırılabilir.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler