Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelDikkat Etmeniz Gereken IoT Trendlerini Keşfetmek

Dikkat Etmeniz Gereken IoT Trendlerini Keşfetmek

2021, Nesnelerin İnterneti (IoT) Teknolojisinden yararlanmak isteyen kuruluşların yüksek beklentileriyle değerlendiriliyor. Birkaç yıl içinde IoT trendleri, 21. yüzyılın en önemli teknolojik ilerlemesi olarak kabul ediliyor.

IoT 2020’deki popüler Trendlerden bazıları, dünyayı insanlık için ilginç ve yaşanması kolay bir yer haline getiriyor.

Bağlantının Gücü

Nesnelerin internetindeki en dikkat çekici eğilim, bağlantının gücüdür. Veri paylaşımına ve iletişime milyarlarca cihaz bağlı.Bu ağ iletişimlerinden toplanan veriler de artacaktır. Dünyanın her yerinde bağlı olmak, bugün izlenen bilinçli bir yaşam tarzıdır.

Akıllı bir dünya, bağlı kişilerin bağlı günlük cihazlarına entegrasyonu ile oluşturulur. Veriler, iş dünyasında önemli bir rol oynar. Müşteri Verileri, işletmenin müşterilerini anlamasına ve onlara iyi hizmet vermesine yardımcı olur.

IoT Güvenlik Eğilimi

Dolaşık bir bağlantı her zaman Nesnelerin İnterneti’nde ağ güvenliği sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır . Wi-Fi, güvenilir bir bağlantı çözümü değildir.

Bir cihazdan diğerine aktarılan ağ ve veriler her zaman savunmasızdır. Böylece, 2019, güvenliğe doğru yükselen bir Nesnelerin İnterneti eğilimi gördü.

GDPR gibi düzenlemeler, güvenlik sorunlarının çözülmesine büyük katkıda bulunur. Kuruluşun ve bireylerin cihazları güvenlik ihlallerinden yakından takip etmelerine yardımcı olur.

Ağ kontrol sistemleri ve veri mobil cihaz yönetimi riskini azaltmak için IoT trendlerinde popülerlik kazanıyor.

Blockchain Teknolojisi

Blockchain teknolojisi, parasal işlemler için dijital imzaları ve güvenli anahtarları koruyarak IoT’nin güvenli bir ortam olmasını sağlar.

IoT cihazları kullanıcı dostudur ve veri korsanlığına karşı çok güvenlidir. Makineden makineye iletişim arttığında veriler artacaktır. Blockchain teknolojisi, en az risk şansı ile başarılı bir şekilde veri üretiyor.

Sektörler Arası 5G Ağı

5G ağı, dünya çapında çeşitli endüstrilerde sürekli olarak kullanılmaktadır. Bu, IoT cihazlarındaki artışa büyük katkı sağlar. Klasik Nesnelerin İnterneti Trendlerinden biridir.

Nesnelerin İnterneti trendi, 5G’nin 2021’de sanayi devriminin bir göstergesi olarak korunmasıyla birlikte devam ediyor. Beşinci nesil teknolojiler, bağlantı açısından çok daha hızlı ve güvenilir.

IoT, 5G ile birlikte akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar, elektronik cihazlar, araçlar ve tabletler için akıllı altyapı geliştiriyor .

Gelişmiş 5G ağının IoT sistemine evrimi, akıllı şehirlerin, sağlık hizmetlerinin, araç ağının ve imalat endüstrisinin ilerlemesini artıracak.

Güvenlik İçin Makine Öğrenimi

Gelecekteki IoT, ekonomik, sosyal ve ticari etki yaratacak. Katılımcı IoT ağları kaynakları kısıtlıdır ve bilgisayar korsanlığı için hedeflenmiştir.

IoT cihazları, büyük miktarda veri, gerçek zamanlı veri ve heterojenlik üretir ve bu da onu bilgisayar korsanlığı ve siber hedeflere açık hale getirir.

Makine dili tekniği, farklı IoT ve internet ağlarında zeka sağlar. Güvenlik gereksinimlerini ve vektör saldırılarını inceler ve analiz eder. IoT cihazlarındaki güvenlik çözümleri, makine öğrenimi teknikleri kullanılarak güvence altına alınmıştır.

Bulut bilişim

Bulut bilişim, sorunsuz bir kaynak için depolama ve yapay zeka açısından çok önemlidir. Verileri çeşitli tehditlerden korumak güvenli ve ekonomiktir. Bununla birlikte, Bulut Bilişimin Zorluklarından da haberdar olmanız gerekir  .

Seçkin BT hizmetleri sağlar ve gelecekteki IoT’nin güvenliği olacaktır. Bağlantı özelliğine sahip bilgisayarlar güvenlik açıklarına eğilimlidir, bulut bilişim, cihaz güvenliğini sağlamak için trend olan bir IoT’dir.

Veri analizi

IoT’nin bir işletmeye büyük ölçüde benimsenmesi, aktarılan ve toplanan veri miktarını ve veri türünü artırabilir.

IoT Cihazları 2020’de bu devasa verileri analiz edin, kaydedin ve yönetin. Veri analizi, yapay zeka ve makine öğrenimi IoT’de büyük bir rol oynuyor.

Belirli bir ağı yönetmek için, aktarılan verilerin nasıl analiz edileceği, anlaşılacağı ve yönetileceği konusunda tam bilgiye sahip olmak çok önemli hale gelir.

Bunun için IoT, özellikle dağıtım büyükse, müşterilere bu tür hizmetlerde yardımcı olacak çözümler geliştiriyor.

Sonuç olarak IoT trendleri, dünyayı herkesin birbirine yakın ve bağlı olduğu küçük bir yer haline getirecek.İşletmeyi başarılı bir şekilde benimsemek ve zorluklarla yüzleşmek için, ortaya çıkan IoT trendlerine alışmak ve başarıyı tatmak çok önemli hale geliyor.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler