Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelElektrik İleterek Yaşayan Bakteriler: Kablo Bakterileri

Elektrik İleterek Yaşayan Bakteriler: Kablo Bakterileri

Canlıların evrimi her geçen gün insanoğlunu şaşırtmaya devam ediyor. Su birikintilerinin ve yeraltı sularının tabanında yaşayan bazı bakteriler elektrik akımını iletebiliyor. Bu bakterilere verilen isim ise “Kablo Bakterileri”.

“Kablo Bakterileri”, (İngilizce’de Cable Bacteria) 10 yıl önce Danimarka Aarhus Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından keşfedilen bir bakteri türüdür. Evrimsel süreçleri boyunca oksijence fakir deniz ve göl tabanlarında kapalı kalan bu bakterilerin mücadele yöntemleri biraz şaşırtıcı. Oksijen ve besin sıkıntısını çözmek için bu bakteriler bir biyolojik kabloya dönüşmüşler.

Aarhus Üniversitesi Elektromikrobiyoloji Merkezi yöneticisi Lars Peter Nielsen, süreci şu şekilde özetliyor:
“Besin tüketirken elektron üretiyor ve bunları biyolojik kablolar aracılığıyla yukarı göndererek deniz tabanının hemen üzerindeki suyun içindeki oksijenle indirgeme yapıyorlar.”  [1]

Bacteria unite to form living electric cables

“Biyolojik kablolar” tek bir kılıf içerisinde deniz tabanından deniz yüzeyine doğru sıralanmış bakterilerden oluşuyor.  Besince bol deniz tabanından başlayan kablo oksijence bol deniz yüzeyine uzanıyor. Bu kablo kolonisinin sadece %10’u oksijenli solunum yapıyor, diğer bakteriler ise farklı görevlerle özelleşmiş durumda. Bazı bakteriler oksijenli solunumla koloniyi yaşatmakla görevliyken diğerleri tabandan yemek yiyip yeni bakteriler üretiyorlar. Özetle bu ufak elektrik kablosu besin ve oksijen arasında bir bağlantı kuruyor ve bu şekilde yaşamını sürdürüyor.

[1] Popular Science Türkiye Dergisi

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler