Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAkıllı EnerjiGelişen Teknolojide Sürdürülebilirlik

Gelişen Teknolojide Sürdürülebilirlik

Nesnelerin İnterneti, dünyanın geleceğinde belirleyici teknolojilerinden biri olacak. Bunun yanı sıra, insanlığın teknoloji kullanımının çevreye olan etkisinde de büyük bir etkisinin olacağı öngörülmekte.

Tasarrufların büyük bir kısmı, tasarruf edilen hem elektrik hem de yakıtın %95’inden fazlasını oluşturan IoT özellikli uygulamalarla ilgilidir. Tüketici tarafından bakıldığında IoT kavramı, akıllı hoparlörler, bağlı kapı zilleri, bağlı fotoğraf çerçeveleri vb. gibi bir dizi yeni uygulama ile sonuçlandı. Bu ürünler tüketiciler için rahatlığı artırma eğilimindedir ancak sürdürülebilirlik açısından çok az faydası vardır.

Bunun gibi kullanıcı odaklı ürünlerin yanı sıra sürdürülebilirliği ön planda tutmaya çalışan birçok IoT ürün bulunmakta. Bu gibi uygulamalar, dağıtıldıkları her yerde faydalıdır. Örneğin, akıllı bağlantılı Isıtma Havalandırma ve Klima (HVAC) sistemleri, bir tüketici veya işletme bağlamında kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın güç tüketiminde (ısıtma veya soğutma için) tasarruf sağlama eğilimindedir. Hava sıcaklıkları uzaktan kontrol edilebilir ve ayrıca hava tahminleri dikkate alınarak optimize edilebilir.

Başka bir örnek vermek gerekirse dikkat edilmesi gereken bir diğer alan ise denizyolu kargo taşımacılığıdır. Dünya genelinde ticareti yapılan malların %90’ını hacim olarak taşıyan okyanus kargo gemileri petrol, elektronik eşya, giyim ve gıda taşımakta. Küresel ekonominin ana itici güçlerinden biri olan okyanus kargo taşımacılığı, yılda yaklaşık 300 milyon ton kirli yakıt tüketiyor. Bu durum da hesaplamalara göre yaklaşık 949 milyon ton karbondioksit ile sonuçlanıyor. Denizcilik endüstrisi, tek başına ve kendisi için dünya çapında karbon emisyonlarının yaklaşık %3’ünü üretiyor. IoT izleme ve okyanus kargo taşımacılığı için yeniden yönlendirmenin erken benimsenmesinin, yakıt tüketimini %15’e kadar azaltabileceği öngörülmekte.

Bunun gibi birçok sektörde IoT uygulamaları ile daha yeşil bir gelecek hayal etmek mümkün. Şirketler sürdürülebilirlik için veri toplama, analitik, makine öğrenimi modellerinin eğitimi, cihaz yönetimi, uygulama geliştirme ve kablosuz uygulama dağıtımını kapsayan tam döngü bir IoT çözümü oluşturabilir.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler