Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelKuantum Işınlamada Şu Ana Kadarki En Uzak Mesafeye Ulaşıldı

Kuantum Işınlamada Şu Ana Kadarki En Uzak Mesafeye Ulaşıldı

Kuantum ışınlama, bir maddenin enerji formuna dönüştürülerek uzay-zaman üzerinde hareket ettirilmesi ve başka bir konumda tekrar maddeye dönüştürülmesi olarak adlandırılabilir. Oldukça fütüristik olan bu işlem günümüzde küçük boyutlarda gerçekleştirilebiliyor.

NASA’dan araştırmacıların katılımıyla, Botanical Harvard Üniversitesi, Caltech, Fermilab ve AT&T tarafından yürütülen bir araştırmada şu ana kadar kaydedilen en uzun ışınlanma mesafesine ulaşıldı. Quantum Entanglement yani Kuantum Dolanıklık olarak adlandırılan oldukça karmaşık bir fiziksel olayın kullanıldığı ışınlanmada fiber optik kablolardan yararlanıldı.

Kuantum Işınlanma Laboratuvar Dışında Başarılı Olarak Gerçekleştirildi | BilimFili.com

Yapılan yeni deneyde fiber optik kablolarla yapılan ışınlanma tam 44 kilometre uzağa gerçekleştirildi. Bundan önceki rekor 2016’da aynı ekip tarafından sadece 6 kilometre ile kırılmıştı. Kuantum ışınlanma sayesinde “kuantum internet” döneminin önü açılabilir, gelecekte akıl almayacak hızlarda veri iletimi yapılabilir. Bu sayede uzay araştırmaları, evrenin başlangıcına dair detaylar ve internet ile yapılabilecek şeylerin seviyesi çok daha ileri düzeylere ulaşabilir.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler