Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelSosyal Medya Gençlerin Akıl Sağlığını Kötü Yönde Etkiliyor Mu?

Sosyal Medya Gençlerin Akıl Sağlığını Kötü Yönde Etkiliyor Mu?

Uzun süredir tartışılan konulardan biri olan teknoloji ve sosyal medyanın gençlerin akıl sağlığına zararlı olduğu iddiası yakın zamanda Oxford’un bir araştırmasında yalanlandı. Hatta Oxford’un bu araştırmasına göre, sosyal medyanın akıl sağlığına zarardan çok yararı olduğu da söylenebilir. Detaylar haberimizde.

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü, 30 yıl boyunca süren ve 430 bini aşkın gencin verilerinin incelendiği araştırma sonuçlandı. İnternetin yaygın olmadığı ve akıllı telefonların kullanılmadığı 1991 yılından beri sürdürülen araştırma, sosyal medya veya televizyon gibi ögelerin gençlerin psikolojilerine olan etkisini araştırdı. Araştırmanın sonuçlarına göre sosyal medya kullanımı, televizyon başında geçirilen zaman ve akıllı telefon kullanımı ile depresyon arasında iddia edilen gibi bir ilişki yok, hatta kullanım oranı arttıkça depresyon oranının düştüğü açıklanan veriler arasında.

Oxford study finds few links between technology and mental health issues -  Neowin

Çalışmanın başındaki isimlerden Profesör Andy Przybylski, ergenlerin teknoloji kullanımına ilişkin düzenlemeler yapmak için kesinlikle çok erken dedi ve ekledi “Teknoloji kullanımı ile akıl sağlığı arasındaki ilişki hakkında kesin bir sonuca varmak imkansız.”.

Oxford’un paylaştığı bu araştırmaya karşı çıkan insanların sayısı oldukça fazla ve bu araştırmanın tam tersini savunan çeşitli makaleler de bulunuyor. Bazı araştırmalar özellikle ergenlik dönemindeki kız çocuklarında, sosyal medyanın depresyon ve intiharı arttırdığını ortaya koyuyor. Bilim dünyası şimdilik bu konuda ortak bir sonuca varabilmiş değil. Önümüzdeki yıllarda telekomünikasyon ve teknoloji şirketlerinin de ortaklığıyla çok daha kapsamlı ve detaylı araştırmalar yapılarak daha tutarlı sonuçlara ulaşılabilir.

Mental health | Canadian Union of Public Employees

Teknolojinin ve sosyal medyanın hayatımıza büyük getirileri olduğu bir gerçek, bunları kendi yararımıza kullanarak gelişebilir ve mutlu olabiliriz. Bunun yanında herkesin kabul edebileceği bazı tehditler de mevcut. Siber dünyanın tehditlerinden uzak kalmaya ve bağımlılığa karşı mücadele etmeye devam ederek teknolojiyi yararımıza kullanmalı, tehditleri kendimizin ve sevdiklerimizin yaşamlarından uzak tutmak için çalışmalıyız.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler