Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaYapay Zekanın İş Hayatındaki Uygulamaları

Yapay Zekanın İş Hayatındaki Uygulamaları

Makinelerin gösterdiği zekaya Yapay Zeka denir. Yapay Zeka günümüz dünyasında çok popüler hale geldi. İnsanların eylemlerini öğrenmek ve taklit etmek için programlanmış makinelerde doğal zekanın simülasyonudur. Bu makineler deneyimle öğrenebiliyor ve insan benzeri görevleri gerçekleştirebiliyor. AI gibi teknolojiler büyümeye devam ettikçe, yaşam kalitemiz üzerinde büyük bir etkisi olacak. Bugün herkesin yapay zeka teknolojisiyle bir şekilde bağlantı kurmak istemesi, son kullanıcı olarak veya Yapay Zeka alanında kariyer peşinde olmak istemesi bu sebeplerden dolayı doğaldır.

AI, çok çeşitli olası kullanım durumları ile birçok endüstriyi gerçekten dönüştürme potansiyeline sahiptir. Tüm bu farklı endüstrilerin ve kullanım durumlarının ortak noktası, hepsinin veriye dayalı olmasıdır. Yapay Zeka özünde verimli bir veri işleme sistemi olduğundan, her yerde optimizasyon için çok fazla potansiyel vardır.

Yapay zekanın şu anda parladığı bazı sektörlere bir göz atalım.

Sağlık Hizmeti

 • Yönetim: Yapay zeka sistemleri, insan hatalarını en aza indirmek ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için rutin, günlük idari görevlerde yardımcı oluyor. NLP aracılığıyla tıbbi notların transkripsiyonu ve doktorların okumasını kolaylaştırmak için hasta bilgilerinin yapılandırılmasına yardımcı olur.
 • Teletıp: Acil olmayan durumlar için hastalar semptomlarını analiz etmek, yaşamsal belirtilerini girmek ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç olup olmadığını değerlendirmek için bir hastanenin yapay zeka sistemine ulaşabilirler. Bu, tıp uzmanlarının iş yükünü onlara yalnızca önemli vakaları getirerek azaltır.
 • Yardımlı Teşhis: Bilgisayar görüşü ve evrişimli sinir ağları sayesinde, yapay zeka artık tümörleri ve diğer kötü huylu büyümeleri kontrol etmek için MRI taramalarını radyologlardan katlanarak daha hızlı bir şekilde, hatırı sayılır ölçüde daha düşük bir hata marjıyla okuyabiliyor.
 • Robot yardımlı cerrahi: Robotik ameliyatların çok küçük bir hata payı vardır ve sürekli olarak yorulmadan 24 saat ameliyatları gerçekleştirebilir. Bu kadar yüksek bir doğruluk derecesinde çalıştıkları için geleneksel yöntemlerden daha az invazivdirler ve bu da hastaların hastanede iyileşmek için harcadıkları zamanı potansiyel olarak azaltır.
 • Hayati İstatistikleri İzleme:  Bir kişinin sağlık durumu, ilgili hayati istatistiklerinin değişen seviyelerine bağlı olarak devam eden bir süreçtir. Giyilebilir cihazların artık kitlesel pazarda popülerlik kazanmasıyla, bu veriler anında mevcut değil, sadece eyleme geçirilebilir bilgiler sunmak için analiz edilmeyi bekliyor. Yaşamsal belirtiler, hasta farkına bile varmadan önce sağlık dalgalanmalarını tahmin etme potansiyeline sahip olduğundan, burada birçok canlı kurtarma uygulaması vardır.

E-Ticaret

 • Daha iyi öneriler: Bu genellikle insanlara yapay zekanın iş uygulamaları sorulduğunda verdiği ilk örnektir ve bunun nedeni, yapay zekanın halihazırda harika sonuçlar verdiği bir alandır. Çoğu büyük e-ticaret oyuncusu, kullanıcıların ilgilenebilecekleri ürün önerileri yapmak için Yapay Zeka’yı dahil etti ve bu da kârlılıklarında önemli artışlara yol açtı.
 • Sohbet robotları: Yapay Zeka sohbet robotlarının endüstriler genelinde yaygınlaşmasına ve ziyaret ettiğimiz diğer tüm web sitelerine dayanan bir başka ünlü örnek . Bu sohbet robotları artık müşterilere tek saatlerde ve yoğun saatlerde de hizmet veriyor ve sınırlı insan kaynaklarının darboğazını ortadan kaldırıyor.
 • İstenmeyen e-postaları ve sahte incelemeleri filtreleme: Amazon gibi sitelerin aldığı yüksek hacimli incelemeler nedeniyle, kötü niyetli içeriği filtrelemek için insan gözünün bunları taraması imkansız olacaktır. NLP’nin gücü sayesinde, Yapay Zeka, bu incelemeleri şüpheli etkinlikler için tarayabilir ve filtreleyerek daha iyi bir alıcı deneyimi sağlayabilir.
 • Aramayı optimize etme: Tüm e-ticaret, kullanıcıların istediklerini aramasına ve bulabilmesine bağlıdır. Yapay Zeka, kullanıcıların tam olarak aradıkları ürünü bulmalarını sağlamak için binlerce parametreye dayalı olarak arama sonuçlarını optimize ediyor.
 • Tedarik zinciri: AI, farklı ürünlere yönelik talebi farklı zaman dilimlerinde tahmin etmek için kullanılıyor, böylece stoklarını talebi karşılayacak şekilde yönetebilirler.

İnsan kaynakları 

 • İş kültürü oluşturma: AI, çalışan verilerini analiz etmek ve bunları doğru ekiplere yerleştirmek, yetkinliklerine göre projeler atamak, işyeri hakkında geri bildirim toplamak ve hatta şirketlerinden ayrılmanın eşiğinde olup olmadıklarını tahmin etmeye çalışmak için kullanılıyor. 
 •  İşe Alma: NLP ile AI, birkaç saniye içinde binlerce CV’den geçebilir ve uygun olup olmadığını anlayabilir. Bu, herhangi bir insan hatası veya önyargısı olmayacağından ve işe alım döngülerinin uzunluğunu önemli ölçüde azaltacağından faydalıdır.

AI’daki Robotlar

Yapay zekadaki robotlar, özellikle imalat ve paketleme endüstrilerinde dikeyler ve endüstriler arasında uygulamalar bulmuştur. AI’daki birkaç robot uygulaması:

Montaj 

 • Yapay zeka, gelişmiş görüş sistemleriyle birlikte gerçek zamanlı rota düzeltmede yardımcı olabilir
 • Ayrıca robotların belirli bir süreç için hangi yolun en iyi olduğunu, çalışırken öğrenmesine yardımcı olur.

Müşteri Servisi

 • Yapay zeka özellikli robotlar, perakende ve konaklama sektörlerinde müşteri hizmetleri kapasitesinde kullanılıyor
 • Bu robotlar, müşterilerle akıllıca ve bir insan gibi etkileşim kurmak için Doğal Dil İşleme’den yararlanır
 • Bu sistemler insanlarla daha fazla etkileşime giriyor, makine öğreniminin yardımıyla daha fazla öğreniyorlar

Paketleme 

 • AI daha hızlı, daha ucuz ve daha doğru paketleme sağlar
 • Bir robotun yaptığı belirli hareketleri kaydetmeye yardımcı olur ve bunları sürekli iyileştirir, robotik sistemlerin kolayca kurulmasını ve taşınmasını sağlar.

Açık Kaynak Robotik 

 • Günümüzde robotik sistemler, AI yeteneklerine sahip açık kaynaklı sistemler olarak satılmaktadır. 
 • Bu şekilde, kullanıcılar robotlara belirli bir uygulamaya dayalı olarak özel görevleri gerçekleştirmeyi öğretebilir. Örneğin küçük ölçekli tarım.

 

Yapay zeka yalnızca her endüstrinin ve her insanın geleceğini etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda büyük veri, robotik ve IoT gibi gelişen teknolojilerin ana itici gücü olarak hareket ediyor. Büyüme hızı göz önünde bulundurulduğunda, öngörülebilir gelecek için teknolojik bir yenilikçi olarak hareket etmeye devam edecektir.

Mahmut ELİBOL
Mahmut ELİBOL
Beykent Üniversitesi / Yönetim Bilişim Sistemleri -Beykent Üniversitesi IoT Türkiye Temsilcisi -Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Kulübü Başkan Yardımcısı
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler