Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAkıllı AraçYapay Zeka, Gran Turismo'da İnsan Şampiyonları Yenerek Sürücüsüz Arabalar Hakkında Yeni Soruları...

Yapay Zeka, Gran Turismo’da İnsan Şampiyonları Yenerek Sürücüsüz Arabalar Hakkında Yeni Soruları Gündeme Getiriyor

Gran Turismo, dünyanın en popüler yarış simülasyon oyunlarından biri olarak dikkat çeker. Ancak şimdi bu oyuna yeni bir katılımcı var ve o bir insan değil: Gran Turismo Sophy. Sophy, bir yapay zeka (AI) programıdır ve yakın zamanda bir dizi insan şampiyonu alt ederek teknoloji dünyasında büyük bir etki yarattı.

Etiket ve Hızın Dansı

Yarış oyunlarında araçların birbirine olan mesafesi, rekabeti son derece karmaşık hale getirir. Sophy’nin bu çetin zorluğu nasıl aştığı ilginçtir. Sony AI Amerika direktörü Peter Wurman, “Rakiplerine saygılı olmaları, fakat kendi yarış hatlarını da korumaları gerekiyor” diyor. Bu, yarışın sadece bir hız mücadelesi olmadığını, aynı zamanda karmaşık bir etiket dansı olduğunu gösteriyor.

Sıfır Hatalı Tur

Yarışçı Emily Jones, Sophy ile yarışmanın kendisini biraz “güçsüz” hissettirdiğini belirtiyor. Ancak Jones, yapay zekanın sergilediği “mükemmel tur” karşısında etkilendi. Bu, yarışçıların hedeflediği, fakat bir türlü ulaşamadığı bir noktadır.

Gerçek Dünya Uygulamaları

Gran Turismo’nun gerçekçiliği, yapay zekanın sürücüsüz araçlar gibi gerçek dünya uygulamaları için yol gösterici olabileceğini düşündürüyor. Ancak, California PATH programında araştırma mühendisi olan Steven Shladover’a göre, oyun dünyasında göz ardı edilen pek çok gerçek dünya değişkeni var. Yine de, Stanford Üniversitesi profesörü J. Christian Gerdes, bu araştırmanın sürücüsüz araçlar için belki de bazı “ön kabulleri” sorgulatması gerektiğini belirtiyor.

İlerisi İçin

Sony AI şu anda Sophy’yi daha da geliştiriyor ve bir güncelleme ile oyunun içine entegre etmeyi planlıyor. Ancak bu yapay zekanın çok da yenilmez olmaması gerektiğini, oyuncuların hala bir şansının olması gerektiğini belirtiyorlar.

Sonuç

Gran Turismo Sophy’nin başarısı, yapay zeka ve insanoğlu arasındaki etkileşimin sadece eğlence ile sınırlı olmadığını gösteriyor. Yapay zeka, giderek daha fazla gerçek dünya senaryosunda karşımıza çıkabilir. Gran Turismo Sophy’nin başarısı, belki de sadece yarış pistlerinin dışında, trafikte, evlerde ve hatta hastanelerde de yer bulacak. Yani, yapay zekanın ‘oyun’ dışında da birçok ‘oyun’u değiştireceği kesin gibi görünüyor.

Hüseyin Özgökçe
Hüseyin Özgökçehttps://www.linkedin.com/in/hüseyin-özgökçe
İstanbul Ticaret Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Başlattığım drone girişimim (Aeneas IndTech) ve IoT Türkiye'de geliştirdiğim projenin yanı sıra kalan zamanlarımda edindiğim yenilikçi ve ilgi çekici bilgileri paylaşmaktan da zevk alıyorum. Bunun için yazarlıktan daha güzel bir yol olamazdı. Haksız mıyım?
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler