Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelOtizm Göz Hareketleri İzlenerek Erken Teşhis Edilebilecek

Otizm Göz Hareketleri İzlenerek Erken Teşhis Edilebilecek

Bir çalışmaya göre yeni geliştirilen bir uygulama çocukların göz hareketlerini analiz ederek büyük başarı oranıyla otizm tespiti yapabiliyor. Bu gelişme otizm spektrumunda bulunan çocuklar için eğitim alanında büyük ilerleme sağlayabilir. Detaylar haberimizde.

JAMA Pediatrics dergisinde yayınlanan bir makaleye göre Duke Üniversitesi’nden Zhuoqing Chang ve ekip arkadaşları henüz yürüme çağında bulunan çocuklara otizm teşhisi koymanın yeni ve tutarlı bir yolunu buldu. Göz takibi için bazı kameralar kullanan ekip, makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak çocukların belirli videoları izlerkenki göz hareketlerini yorumladı.

Sık rastlanan otizm göstergeleri. Çocuğunuz bu belirtileri gösteriyorsa bir uzmanla görüşmenizde fayda var.

Otizmli çocukların belirli hareketleri göz önünde bulundurularak hazırlanan videolarda, çocukların nesnelere mi insanlara mı daha çok odaklandığı takip ediliyor ve göz hareketi desenleri kaydediliyor. Yapay zeka bu verileri yorumlayarak %90 oranında tutarlı yorumlar yapabiliyor. Seçilen videolarda genellikle ekranın bir tarafında insan bulunurken öbür tarafında hareketli bir oyuncak bulunuyor. Otizmli olmayan çocukların tüm ekranı taradıkları ve insan görüntüsüne otizmli çocuklardan daha çok vakit ayırdığı gözlenmiş.16-38 aylık 993 çocuk üzerinde gerçekleştirilen deneylerde 40 çocuğa otizm teşhisi konmuş.

Bu çalışma sayesinde erken tespit edilen otizmli bireyler, gerekli eğitimlerle toplumda daha fazla görev alabilir ve daha az yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler