Genel

SpaceX Uzaya 7 Tonluk Radyo Yolladı

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay şirketi SpaceX, uzaya uydu ve internet hizmetleri sağlayacak dev bir radyo yolladı. Detaylar haberimizde.

Sirius XM, 2008 yılından beri Amerika’da internet, radyo ve uydu hizmetleri sunan bir firma. Firmanın yeni uydusu SXM-8 tam 7 ton ağırlığında. 6 Haziran tarihinde SpaceX’in Falcon 9 mekiği tarafında uzaya taşınan dev radyo önümüzdeki yıllar boyunca çeşitli hizmetlerde bulunacak. Kanada, ABD ve Karayip Adaları’na yayın yapacak olan radyo, 8 bin Watt’a yakın uydu sinyali ulaştıracak.

Yeniden kullanılır özellikte olmasıyla uzay taşımacılığında yeni bir devir açan SpaceX, Falcon roketleriyle uzaya gerekli nesneleri taşıyıp Dünya’ya geri inmeyi amaçlıyor. Falcon 9 bu konuda en başarılı olan roket modeli oldu, bu yıl 18 başarılı fırlatışta bulunan SpaceX, Falcon 9’ların hepsini Atlantik Okyanusu’ndaki platforma geri indirmeyi başardı.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close