Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelUzaylıları Bulmanın Yolu Dyson Kürelerinden Mi Geçiyor?

Uzaylıları Bulmanın Yolu Dyson Kürelerinden Mi Geçiyor?

Oxford’lu bir bilim insanı, uzaylılarla ilgili kanıtlar bulmamız için neler yapabileceğimiz konusunda fikirlerini açıkladı. Bilim insanına göre göklerde “Dyson Küre”leri aramalıyız. Detaylar yazımızda.

Dyson Küresi Nedir?

“Dyson Sphere” olarak bilinen Dyson küreleri, 1960 yılında Freeman Dyson tarafından ortaya atılan bir teorik yapıdır. Dyson küreleri Güneş’i bir çeşit kafes içerisine alarak enerjisinden yararlanmayı amaçlıyor. Böyle bir enerjiden yararlanmak için inşa edilecek kafesin Güneş’e uzaklığı, boyutu, sıcaklığa karşı ne kadar dayanabileceği gibi bir sürü detay oldukça önemli. Güneş’in etrafına inşa edilecek bu “küre”lerin aslında çeşitli şekilleri de olabilir, küpler ve piramitler gibi. Önerilenler arasında çılgınca olsa da tamamen kapalı küreler bile var.

Bir Dyson küresi fikri.

Tabi ki Dyson küreleri elimizdeki teknolojiyle hayal bile edemeyeceğimiz bir proje ve sadece bir teoriden ibaret. Ama eğer çok gelişmiş bir uzaylı ırkı varsa, bu ırk ihtiyacı olan enerjiyi kendi sistemlerinin güneşini sarıp sarmalayarak elde ediyor olabilir. Hayal ettiğimiz uzaylı ırkları birden fazla gezegeni kolonileştirmiş olabilir. Eğer böyle bir organizmayla karşılaşacaksak evrendeki büyük yapıları aramamamız şart. Tabi ki evrende bizden başka bir organizmanın bu kadar gelişmiş olması çok düşük bir ihtimal, ama asla sıfır değil.

“Dyson Kürelerini Arayarak Uzaylıları Bulabiliriz”

Dyson sphere - Wikipedia

Bu sözler bir bilim kurgu filmi için söylenmedi. Oxford Üniversitesi’nden araştırmacı Anders Sandberg, uzayda uzaylıları bulmak istiyorsak enerji elde etmek adına kullanılabilecek devasa yapıları araştırmamız gerektiğini belirtiyor. “Dyson Küresi fikrine 70 ve 80’lerde insanlık hazır değildi, günümüzde durum değişti.” diyen Sandberg, Dyson kürelerini yıldız boyutunda bir süper bilgisayar olarak tanımlıyor.

Güneş saniyede 400 septilyon watt enerji yayıyor ve bu Dünya’da bir yılda harcanabilecek enerjiden bir trilyon kat daha fazla. İnsanlık bir gün Güneş’in çevresine bir yapı kurabilir ve burada yaşamaya başlarsa, hayal edemeyeceğimiz miktarda enerji üretmeyi başarabilir. Ancak Sandberg’e göre bir uzaylı uygarlığı bunu çoktan başarmış olabilir ve uzaylılarla tanışmamızın yolu bu yapıları aramaktan geçiyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler