Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaGenelSıvı Metaller ile Su Altında Elektrik Üretimi

Sıvı Metaller ile Su Altında Elektrik Üretimi

Mekanik etkilerle oluşan hareketi elektrik enerjisine dönüştürebilen bir malzeme geliştirildi. Bir çeşit sıvı metal alaşım ile hazırlanan malzeme, şaşırtıcı miktarda elektrik üretebiliyor.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi araştırmacıları mekanik hareketleri kullanarak elektrik enerjisi üretmenin bir yolunu buldu. Esnek ve yumuşak, “jelimsi” olarak adlandırılabilecek bir malzemeden üretilen bu yeni sıvı metal alaşımlı cihaz, su altında da çalışabiliyor.

Advanced Materials dergisinde yayımlanan makalede, Prof. Dr. Michael Dickey ve ekip arkadaşları, projede kullandıkları sıvı metal alaşımının galyum ve indiyumdan oluştuğunu ve enerji toplamayla görevli olduğunu açıklıyor. Alaşım, hidrojelde çözünmüş iyonlar barındırıyor. Bu iyonlar sıvı alaşımın yüzeyine yerleşerek metali elektrikliyor. Mekanik etkiler de bu noktada devreye giriyor. Hidrojel, üzerine kuvvet uygulandığında, esnetildiğinde veya şekli değiştirildiğinde, metalin üzerindeki yük miktarını değiştirecek şekilde hareket ediyor. Bu değişimler de elektrik üretimini tetikliyor.

Araştırmacılar yaptıkları testlerde, cihazda sadece birkaç milimetrelik değişiklikler yaparak metrekare başına 0.5 mW’luk bir güç elde etmeyi başarmış. Bu bilinen enerji elde etme yöntemlerine rakip olabilecek bir gelişme. Üstelik cihaz, diğer mekanik hareketi elektrik enerjisine çevirme yöntemlerinden farklı olarak su altında da çalışabilme kapasitesine sahip.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler