Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGenelAy'da İnsanların Hayatta Kalmasına Yetecek Kadar Oksijen Bulunuyor Mu?

Ay’da İnsanların Hayatta Kalmasına Yetecek Kadar Oksijen Bulunuyor Mu?

Ay’da yaşama elverişli miktarda oksijen var! Yeni bir araştırmaya göre ortaya atılan bu iddia bilim dünyasını karıştırabilir. Detaylar yazımızda.

İddia, Southern Cross Üniversitesi araştırmacısı John Grant’ten geliyor. Grant, The Conversation’a yaptığı açıklamalarda Ay’da insan yaşamını destekleyecek miktarda oksijen bulunduğunu belirtti. Üstelik bu miktar milyarlarca insanı yaşatmaya yetecek düzeyde. Açıkça sayı vermekten kaçınmayan Grant, Ay’da bulunan oksijenin 100 bin yıl boyunca 8 milyar insanı yaşatabileceğini belirtiyor.

Peki John Grant’e göre bu oksijen nerede? Regolit. Ay’ın toprağına ve kayalıklarının içine hapsolmuş şekilde bulunan büyük miktarda oksijen var. Regolit ise bu kayalık ve toprak tabakasına verilen isim. Yani oksijen soluyabileceğimiz bir biçimde bulunmuyor. Bu oksijeni açığa çıkarmak için NASA’nın Artemis projesinden yararlanılacak. Artemis’in amaçlarından biri de Regolit tabakasından örnekler alarak bunları incelemek ve oksijeni açığa çıkaracak projeleri başlatmak.

Ay toprağının %45’ine yakının oluşturduğu iddia edilen oksijeni çıkarmak, teknik olarak zor bir süreç değil. Ancak enerjiye, ekipmana ve paraya ihtiyaç var. Belçikalı Space Applications Service’in de içinde bulunduğu çeşitli uzay şirketleri, projeye enerji sağlamak adına reaktörler, güneş panelleri ve gerekli ekipmanları Ay’a ulaştırarak oksijen çıkarma sürecini hızlandırmayı ve Ay’ı yaşanabilir bir koloni haline getirmeyi amaçlıyor.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler