Genel

El Salvador Bitcoin Şehri Kuruyor

El Salvador başkanı yaptığı açıklamalarda bir Bitcoin şehri kuracaklarını açıkladı. Detaylar yazımızda.

Nayib Bukele, Orta Amerika’nın yüzölçümü küçük ülkelerinden El Salvador’un başkanı, şu ana kadar yapılmamış bir proje açıkladı. Bukele, El Salvador’da bir Bitcoin şehri kuracaklarını duyurdu. Yakın zamanda Bitcoin ile ödemeleri yasallaştıran El Salvador, bu hamlesiyle ülkesinde Bitcoin kullanımını da teşvik edecek.

Bukele’nin yaptığı açıklamalara göre, El Salvador’un Bitcoin şehri, ülkenin La Unión bölgesinde kurulacak. Bu bölgedeki bir volkanın eteklerine dairesel şekilde kurulması beklenen şehir Conchagua volkanının jeotermal enerjisinden de yararlanarak büyük bir Bitcoin madeni olarak kullanılacak.

Bukele yeni kurulan bölgede “konut alanları, ticari alanlar, hizmetler, müzeler, eğlence, barlar, restoranlar, havaalanı, liman, demiryolu”  gibi Bitcoin’e ayrılmış her şeyin bulunacağını söylerken, halktan alınacak tek verginin KDV eş değeri bir vergi olacağını ve bunun şehrin kurulmasıyla temizlenmesinde kullanılacağını belirtti.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close