Genel

Rusya’nın Füze Denemesi Uzay İstasyonunu Tehlikeye Attı

Rusya’nın uzayda yaptığı bir füze denemesi, Amerikalı yetkilileri korkuttu. Beklenmeyen bu füze denemesi için ABD bir kınama yayımladı. Detaylar haberimizde.

Uzayda gerilim tırmandı. Rusya uzayda bir anti-uydu füzesi denedi ancak bu deneme ISS’te paniğe neden oldu. Ned Price, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, yaptığı açıklamada pazartesi gerçekleşen anti-uydu füzesi denemesinin 1500’den fazla uzay enkazı oluşturduğunu belirtti. 1500 görülebilir uzay enkazının yanında yüzbinlerce takip edilmesi güç parça da bu deneme sonucunda uzaya yayıldı.

Füze denemesini “sorumsuz” olarak nitelendiren Price, böyle bir davranışa müsamaha gösterilmeyeceğini ve gerekli işlemlerin başlatılacağını ekledi. NASA Başkanı Bill Nelson ise Rusya’nın kendi kozmonotları dahil olmak üzere ISS’te ve Çin Uzay İstasyonu’nda bulunan diğer astronotları tehlikeye atmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

ISS’e yaklaşan enkazlar, ISS ekibi içerisinde standart prosedürlerin uygulanmasına sebep oldu ve astronotlar kaçış podlarına yerleşmek zorunda kaldılar. Bunun yanında füze denemesi, ülkelere ait bazı uyduları ve araçları tehlikeye attı.

Rusya cephesinden yapılan açıklamada, füze testinin yapıldığı doğrulanırken, ISS’in güvende olduğu belirtildi.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç

•İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi •İstinye Üniversitesi Girişimci Mühendisler Kulübü kurucu başkanı •IoT-İstinye Çekirdek Takım Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close