Genel

Artık Ekrandan “Tat Almak” Mümkün

Japon bilim insanları, ekrandan yemeklerin tadını almayı mümkün kılan bir teknoloji geliştirdi. Detaylar haberimizde!

Japonya’nın Meiji Üniversitesi, “Taste the TV” adını verdikleri yeni bir proje ile geleceği ayağımıza getirdi. “Televizyonu Tat” olarak çevirebileceğimiz bu projenin amacı da adına oldukça uygun, televizyondan yemeklerin tadının alınmasını sağlamak.

Araştırma ekibinin başındaki isim Prof. Miyaşita Homei, bu buluşlarının, özellikle pandemi koşulları sebebiyle dışarıda yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kalan insanların işine yarayacağını düşünüyor. Buluş sayesinde televizyonun sahipleri, önceden belirledikleri 10 tadı televizyon ekranını yalayarak tadabilecekler. Yani herhangi bir restoran sahnesinde istediğiniz yemeği deneyimlemeniz şimdilik pek mümkün değil ancak önceden hazırlanan 10 farklı aroma sayesinde, oldukça farklı bir deneyim elde etmek mümkün.

Sistemin çalışması için sesli olarak istediğiniz aromayı belirtmeniz gerekiyor. Eğer içerisinde böyle bir aroma hazır olarak bulunuyorsa sistem, sesli komutu onaylayarak aromayı ekrana taşıyor. Bu şekilde ekrandan tat alınabiliyor.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close