Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelDünya'nın Oluşumu Hakkında Yeni Bir Teori Ortaya Atıldı

Dünya’nın Oluşumu Hakkında Yeni Bir Teori Ortaya Atıldı

Dünya’nın nasıl oluştuğuna dair bilinen teorilere bir yenisi eklendi! Detaylar yazımızda.

Almanya’nın Münster Üniversitesi’nden araştırmacılar, Dünya’nın oluşumunu daha doğru açıklayabilmek üzere yola çıktı ve yepyeni bir teori ürettiler. Bu teori Dünya ve Mars’ın Güneş Sistemi’nin iç kısmındaki daha küçük “gezegensel embriyolar” arasındaki çarpışmalardan oluştuğunu iddia ediyor. Bu gezegensel embriyolara protogezegen veya öngezegen adı da verilebiliyor.

Araştırmacılar Mars’tan toplanan bazı örnekler ve Güneş Sistemi’nden aldıkları verilerle karasal gezegenlerin Dış Güneş Sistemi’nden gelen parçalar ve çakıllarla oluşamayacağı sonucuna vardı. Taş, toz ve çakılların birikmesiyle oluşamayacağı tespit edilen Mars ve Dünya gibi gezegenlerin İç Güneş Sistemi’nde gerçekleşen çarpışmalar sonucu oluştuğu öne sürüldü.

Münster Üniversitesi’nden Christoph Burkhardt liderliğindeki yazarlar, kayalık gezegen oluşumunun temelde farklı iki süreci olduğunu, ancak güneş sisteminin karasal gezegenlerini hangisinin inşa ettiğinin belirsiz olduğunu söylerken araştırmalarını şu sözlerle açıkladılar:

“Bu gezegenler ya İç Güneş Sistemi’nden gelen gezegen embriyoları arasındaki çarpışmalarla ya da Dış Güneş Sisteminden güneşe doğru sürüklenen milimetre boyutunda çakılların birleşmesiyle oluştular.”

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler