Genel

Çin “Yapay Ay” İnşa Etti

Çin Ay görevlerinde yer alacak ekipleri eğitmek üzere Ay şartlarını taklit edebilen bir “Yapay Ay” inşa etti. Detaylar haberimizde.

Rus Fizikçi Andra Geim’in çalışmalarından yola çıkılarak inşa edilen “Yapay Ay” simülatörü, Ay’ın yerçekimini ve çevresel faktörlerini kopyalayacak olan bu sistem daha önceden yapılamamış testlerin yapılmasını ve daha tutarlı eğitimler sunulmasını sağlayacak.

Rusya ile birlikte 2030 yılına kadar Ay’da üs kurma amacı olan Çin, bu projeyle birlikte Rus kozmonotları ve Çinli taykonotları hazırlayacak.

Çin’in Jiangsu eyaletinde, Xuzhou kentinde bulunan “Yapay Ay” 1.2 metrekarelik küçük bir odadan oluşuyor. Ay’dakine benzer bir yüzeyden oluşan simülatörde hafif taşlar, Ay’a eşdeğer bir manyetik alan ve yapay yerçekimi bulunuyor.

Bu yeni simülasyon sayesinde bilim insanları daha önce gerçekleştirelemeyen bazı deneyleri başarıyla tamamlamayı umuyor.

 

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close