Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelNükleer Füzyonda Yeni Adım: Yanan Plazma

Nükleer Füzyonda Yeni Adım: Yanan Plazma

Bilim insanları, fisyonun yerine kullanılabilecek füzyon teknolojisi için yeni bir adım attı.

Füzyon, zararlı atık açığa çıkarmayan ve çok fazla enerji üretebilen bir yöntem. Bu sebepten dolayı 1950’lerden beri bilim insanlarının ciddi anlamda çalışmalar yürüttüğü bir alan füzyon. Güneş’te her an gerçekleşen füzyon reaksiyonları kısaca hafif elementlerin nükleer olarak birleşip bir ağır element açığa çıkarmasıdır. Fisyon sonucu ortaya çıkan radyoaktif maddeler, füzyonda ortaya çıkmadığından daha güvenilir bir süreçtir, üstelik fisyona göre füzyon ile çok daha fazla enerji üretilebilir, sonuçta Güneş’in bile enerji kaynağı füzyon reaksiyonlarıdır.

Haberimize konu olan gelişmede ise bilim insanları ilk defa reaksiyonu başlatmak için gereken enerjiden daha fazla enerjiyi bir füzyon reaksiyonuyla elde etmeyi başardı. Bunun için dünyanın en güçlü lazerleri, döteryum ve trityum atomlarına yöneltildi ve bunların çok yüksek derecelere ulaşması sağlandı. Çok küçük bir kapalı alanda bu kadar ısınmak zorunda kalan atomlar, füzyon reaksiyonunu gerçekleştirerek deneyi başarılı kıldı.

Nature dergisinde yayımlanan deneyin başındaki isimlerden fizikçi Annie Kritcher, “Bu deneylerde, bir füzyon araştırma tesisinde ilk defa, füzyon reaksiyonlarını başlatmak için gerekli enerjiden fazlasını, füzyon reaksiyonu gösteren yakıttan elde ettiğimiz yanan plazma evresine ulaştık.” ifadelerini kullandı.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler