Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelBağırsak Bakterileri Depresyona Sebep Oluyor

Bağırsak Bakterileri Depresyona Sebep Oluyor

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, bağırsak bakterilerinin bazı depresyon vakalarına sebep olabileceğini ortaya çıkardı. Detaylar haberimizde.

Depresyon, çağımızın en önemli konularından biri. Pandemi sürecinde özellikle gençler arasında artış gösteren depresyon, oldukça ciddiye alınması gereken bir durum. Ülkemiz Türkiye ise 2020 yılında, Avrupa’da depresyon ve anksiyetenin en fazla arttığı ülke olarak durumun ciddiyetini ortaya koydu.

Finlandiya’da yapılan ve sonuçları Science dergisinde yayımlanan bir araştırmada bağırsaklarımızda bulunan kimi bakterilerin bazı depresyonların sebebi olabileceği keşfedildi. Araştırmanın başındaki isim Guillaume Méric, aslında Fin halkının kronik hastalıklarını anlamak ve bu hastalıkların altında yatan nedenleri ortaya çıkarmak üzere yola çıkmıştı.

6000 kişinin katılımıyla yapılan araştırmalar sonucunda insanların genetik yapısının bağırsak florasında bulunan bakteriler üzerinde büyük etkisinin olduğu ortaya çıkarken ekip çıkan sonuçlarla bazı hastalıkların bağlantısını araştırdı. 46 hastalığın bağırsak bakterileriyle bağlantısını araştıran ekip, depresyon için iki bakterinin rol oynayabileceğini keşfetti. Bu bakterilerden Morganella adı verilen bir “gram-negatif” bakteri türü, sonradan depresyon geliştiren 181 hastanın bağırsağında önemli ölçüde daha fazla bulundu. Bunun da depresyonla bakteri arasındaki ilişkinin kanıtı olabileceği düşünülüyor.

2008 yılına kadar, depresyon ve inflamasyon arasındaki olası bir bağlantıyı araştıran araştırmacılar, depresif insanların, Morganella ve bağırsaktaki diğer gram-negatif bakteriler tarafından üretilen kimyasallara karşı daha güçlü bağışıklık tepkileri olduğunu buldu.California Üniversitesi’nden bir mikrobiyal ekolojist Jack Gilbert, bu nedenle, en yeni çalışmanın, bağırsak mikroplarının neden olduğu iltihaplanmanın ruh halini etkileyebileceğinin “başka bir kanıtı” gibi göründüğünü söylüyor.

Depresyon Nedir

Depresyon, majör depresif bozukluk olarak adlandırılan bir psikolojik rahatsızlıktır. Sürekli olarak üzüntü hali, ilgi kaybı, uyku ve konsantrasyon bozuklukları gibi belirtileri bulunan depresyon toplumda oldukça yaygındır. Hafif depresyon vakaları olabileceği gibi intihara kadar ilerleyen depresyon vakaları da bulunabilir. Bu sebeple kendinizde veya çevrenizdeki insanlarda depresyon belirtileri görüyorsanız bu konu hakkında profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz.

Depresyon İçin Nereden Destek Alabilirim?

Günümüzde oldukça yaygın olan Depresyon ve Anksiyete gibi durumlar için kendinizi yalnız hissetmemelisiniz. Psikolojik destek ve yardım alabileceğiniz tüm kaynakları Evrim Ağacı’nın bu yazısından incelemenizi öneririz.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler