Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelYaşanabilir Bir Gezegen Bulundu! Dünya'dan Tam 117 Işık Yılı Uzakta

Yaşanabilir Bir Gezegen Bulundu! Dünya’dan Tam 117 Işık Yılı Uzakta

İngiliz bilim insanları yaşanabilecek yeni bir gezegen buldu! Detaylar yazımızda.

Dünya’dan tam 117 ışık yılı uzakta, yaşama elverişli yeni bir gezegen bulundu! Gezegenin ölmekte olan bir yıldızın etrafında olduğu ancak bu durumda bile yaşama oldukça elverişli olduğunun tahmin edildiği açıklandı.

Royal Astronomical Society’nin aylık sayısında yayımlanan bir makaleye göre, İngiliz bilim insanları, beyaz cüce olarak adlandırılar bir yıldızın yörüngesinde, yaşanabilir koşullara sahip bir gezegen keşfetti. Beyaz cüceler, ömürlerini tamamlayan küçük yıldızların dönüştüğü, artık daha az ısı yayan bir yıldız formudur. Gezegen Dünyamızdan tam 117 ışık yılı uzakta yer alıyor. Keşfedilen gezegen, beyaz cüceye sağlıklı bir uzaklıkta bulunuyor, bu da ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu anlamına geliyor.

Araştırmanın başında bulunan isim, University College London’dan Prof. Dr. Jay Farihi, keşfin “gök bilimciler için tamamen yeni” olduğunu söylerken sözlerine şöyle devam etti:

“İlk defa bir beyaz cücenin yaşanabilir bölgesinde böyle bir şey gözlemledik. Bu başka bir gezegende yaşam olma olasılığını ortaya çıkarıyor.”

Farihi ayrıca, gezegenin varlığını kanıtlayamadıklarını, ancak Goldilocks bölgesi adı verilen optimum uzaklıkta, yıldıza olan uzaklığı değişmeyen gezegenler ve kaya parçaları bulunduğunu tahmin ettiklerini açıkladı. Bu durumda bu gezegenler büyük ihtimalle bu beyaz cücenin yörüngesinde, sağlıklı bir uzaklıkta dolaşıyorlar ve yaşama ev sahipliği bile yapıyor olabilirler.

Farihi’nin açıklamalarından çıkarılması gereken bir önemli detay ise, bilim insanlarının bu gezegenin varlığını kanıtlamak için neden bu kadar uğraştığı. Eğer evrende bir olay için bir örnek bulunursa, bu büyük ihtimalle çok daha fazla örneği var demektir. Yani bu gezegenin varlığı ve yaşama uygunluğu kanıtlanırsa, evrende bu koşullara sahip milyonlarca gezegen olabilir.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler