Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaGenelYeni Bir HIV Varyantı Keşfedildi

Yeni Bir HIV Varyantı Keşfedildi

AIDS’e neden olan HIV virüsünün yeni bir varyantı keşfedildi, üstelik bu varyant uzun yıllardır bizimle! Detaylar yazımızda.

Günümüzde 30 milyondan fazla insanın sahip olduğu düşünülen HIV kaynaklı AIDS hastalığı hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma sonucunda, yıllardır fark etmediğimiz çok daha bulaşıcı ve zararlı bir HIV varyantının var olduğu ortaya çıktı. Varyanta VB Varyantı adı verildi.

On yıllardır Hollanda’da var olduğu tahmin edilen bu HIV varyantı CD4+T adı verilen bağışıklık hücrelerinin direncini azaltarak hastalığın daha şiddetli hale getiriyor, üstelik virüsün bulaşıcılığını da artırıyor.

Science dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, bu varyanta sahip insanlar, diğer HIV pozitif vakalara kıyasla 5.5 kat daha fazla HIV virüsü taşıyorlar. Üstelik CD4+T hücrelerindeki azalma hızı yeni varyantta iki katına çıkıyor. Önceden virüsün AIDS hastalığına sebep olma süresi 6-7 yıl olarak ifade edilirken, bu varyantın hastalığa 2 yılda sebep olabileceği belirtiliyor.

Eski FDA yardımcı komisyon üyesi ve Center for Medicine in the Public Interest (Kamu Yararına Tıp Merkezi) başkanı Peter Pitts, VB’nin alarm için bir neden olduğunu düşünmediğini söyledi. Pitts,  “AIDS’i ölümcül bir hastalıktan kronik bir hastalığa gerçekten taşımayı başardık. Virüslere karşı savaş hiç bitmeyen bir savaştır” dedi ve sözlerine şöyle devam etti. “Bence halk sağlığı açısından profilaktik bakıma odaklanmalıyız.

Bilim insanları bu varyantın 1990’lı yıllarda ortaya çıktığını düşünüyor, yani VB Varyantı 30 yıla yakın süredir aramızda. HIV konusunda farkındalığın artırılması, korunma yollarının gelişmesi ve Hollanda başta olmak üzere çeşitli ülkelerin çabalarıyla AIDS vakalarındaki büyük azalma sonucu, bu yeni varyant hiçbir zaman global olarak bir “kriz” yaratacak güce sahip olmadı. Üstelik bildiğimiz virüsten kaynaklanan AIDS hastalığında uygulanan tedaviler ve baskılayıcı yöntemler, bu varyanta karşı da işe yarıyor. Tabi ki tedavilerin başarı oranı ne kadar artsa de AIDS ve HIV hala %100 tedavi edemediğimiz bir hastalık/virüs ikilisi. Bu sebeple HIV konusunda farkındalığımızı asla azaltmamalı ve cinsel sağlık konusunda dikkatli olmayı sürdürmeliyiz.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler