Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaGenelSaç Kurutma Makineleri Zararlı Mıdır? Saç Kurutma Makinesi Nasıl Çalışır?

Saç Kurutma Makineleri Zararlı Mıdır? Saç Kurutma Makinesi Nasıl Çalışır?

Saç kurutma makinelerinin çalışma mantığı aslında oldukça basittir. Peki saç kurutma makineleri radyasyon yayar mı? Saç kurutma makineleri insan sağlığına zararlı mı? Detaylar yazımızda.

Kısa Cevap: Saç kurutma makinelerinin yaydığı “radyasyon” sağlığınıza zararlı değil. Uzun cevap için makaleyi okumanızı öneririz.

Bu yazıda saç kurutma makineleriyle ilgili yıllardır tartışılan bir konuyu mühendislik bakış açısından inceleyeceğiz. Saç kurutma makineleri radyasyon yayıyor mu? Saç kurutma makineleri insan sağlığına zararlı mı? Saç kurutma makineleri nasıl çalışır? Saç kurutma makinelerinin radyasyon yayıp yaymadığını konuşmadan önce bilmemiz gereken önemli iki konsept var, ilki saç kurutma makinelerinin nasıl çalıştığı, ikincisi ise radyasyonun ne olduğu. Dilerseniz sırayla bu kavramları öğrenelim.

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Çalışır?

Temel saç kurutma makinesi tasarımının çok basit bir amacı vardır, havayı ısıtmak ve ısınan havayı saça üflemek. Bunu yapmak için de saç kurutma makineleri aynı fırınların içindeki resistörler gibi ısıtıcılar kullanır. Bu ısıtıcıların ısıttığı havayı ise bir fanla dışarı verir.

Electrical power. ENERGY IN A SIMPLE ELECTRIC CIRCUIT | Tecnología ESO en Ingles

Yukarıdaki resimden bu temel mantığı anlamak mümkün. Elektrik kaynağından alınan elektrik, temelde iki parçada kullanılır. İlki basit bir elektrik motoru, ikincisi ise sarmal tellerden oluşan ısıtıcı. Isıtıcı kısmını aynı bir fırının içindeki resistörler veya odanızdaki sarı ışık yayan ampulün içindeki tungsten filamanlara benzetebilirsiniz. Bu parçaların temel amacı, aldıkları elektrik enerjisine direnç göstererek ısınmak veya parlamaktır.

Elektriği ısı enerjisine dönüştüren ısıtıcı parça, etrafındaki havayı ısıtır. Elektrik motoru ise bir pervaneye bağlıdır, bu pervane dışarıdan aldığı havayı saç kurutma makinesinin içinden dışarı doğru üfler ve ısıtıcının ısıttığı havayı saçınıza ulaştırmış olur.

Radyasyon Nedir?

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği‘nin radyasyon hakkındaki yazısına göre radyasyonu şu şekilde açıklamak mümkün:

“Radyasyon bir kaynaktan elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçimindeki enerji salınımı veya aktarımıdır. Burada sözü edilen elektromanyetik dalgalar foton olarak adlandırılan ışık hızında hareket eden enerji paketçikleridir. Parçacıklar ise atomun temel yapısını oluşturan temel parçacıklardır. Bu tanımlamadan da anlaşılacağı gibi radyasyon temel olarak elektromanyetik dalga ve parçacık tipi olarak ikiye ayrılmaktadır.”

Classification Of Electromagnetic Spectrum Photon Energy E Hf - Light And Electromagnetic Radiation - MCAT Content

Çevremizde sürekli olarak radyo dalgalarına, mikrodalgalara, kızıl ötesi dalgalara ve görünür ışığa maruz kalıyoruz. Maruz kaldığımız tüm bu enerji formları aslında bir çeşit radyasyon, yani duvarlarınızdan geçen elektrik kabloları da “radyasyon” yayıyor, televizyonunuz da, saç kurutma makineniz de.

Önemli olan bunların hangi çeşit radyasyonlar olduğu. İnsana zararı olduğu kanıtlanmış radyasyon çeşitleri görünür ışıktan sonra başlıyor. Ultraviyole, X-ışınları ve Gamma Işınları canlı organizmalara zarar verebilecek kadar küçük dalga boylarına sahip. Bu dalga boyları o kadar küçük ki DNA’nızla aynı boya sahip hatta bazıları bir atom boyunda. Bu kadar küçük dalga boyuna sahip ışınlar, rahatlıkla vücudumuzun içinden geçebiliyor ve bu süreçte DNA’ya zarar vererek bazı hastalıklara sebep olabiliyor.

Ancak, UV dışındaki bu zararlı ışınlara günlük hayatınızda çok da fazla rastlamıyorsunuz. UV Güneş kaynaklı bir ışın olduğundan özellikle yaz aylarında vücudumuzun direkt olarak Güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekiyor. Diğer zararlı ışınlar ise röntgen cihazlarından, nükleer atıklardan, uzayda yaşanan çeşitli reaksiyonlardan kaynaklanıyor.

Saç Kurutma Makineleri Zararlı Mıdır? Saç Kurutma Makineleri Radyasyon Mu Yayıyor?

Kısa Cevap: Saç kurutma makinelerinin yaydığı radyasyon sağlığınıza zararlı değil.

Yukarıda radyasyonu anlattığımıza göre şimdi ana konumuza geçebiliriz. Saç kurutma makineleri radyasyon mu yayıyor? Evet, saç kurutma makineleri elektrikle çalışan her cihaz gibi radyasyon yayar, ancak bu sandığınız zararlı radyasyon değildir. Elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren ısıtıcılar, infrared yani kızılötesi dalga boyunda enerji yayar. Ancak bu dalga boyu hayatımızın her yerinde karşımıza çıkar, havaalanlarındaki termal kameralar, evimizdeki ısıtıcılar, fiber optik kablolar ve hatta bir çok medikal tedavi yönteminde kızıl ötesi ışınlar kullanılır. Yani saç kurutma makinesi sizi iyonize radyasyona maruz bırakmaz ve sağlığınızı tehlikeye atacak herhangi bir özelliğe sahip değildir.

Saç kurutma makinesinin dermatolojik zararlarından bu makalede bahsetmiyoruz, bazı uzmanlar saç kurutma makinesinin saçları kurutabileceğini ya da fazla sıcak kullanmanın saç derinize zarar verebileceğini belirtiyor. Bu başka bir makalenin konusu olabilir. Elektrikle çalışan bir alet olan saç kurutma makinesini güvenli kullanmak için Electrical Safety First tarafından hazırlanan bu makaleyi de okuyabilirsiniz.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler