Genel

SpaceX Daha Fazla “Crew Dragon” Üretmeyecek

SpaceX, Crew Dragon üretimini durdurma kararı aldı. Daha önce astronotları Uzay İstasyonu’na taşıyan Crew Dragon serisinin devamı gelmeyecek.

Elon Musk’ın başında bulunduğu, uzay yolculuğunu kolaylaştırmayı ve ticarileştirmeyi amaçlayan SpaceX şirketi, Crew Dragon isimli uzay kapsülünden daha fazla üretmeyeceğini duyurdu.

Elinde halihazırda 4 adet Crew Dragon bulunan SpaceX, kaynakları yeni projelere ve insanları Mars’a taşıyıp kolonizasyonu başlatması hedeflenen Starship’e aktaracağını açıkladı. 4 Crew Dragon’ın gelecekteki operasyonlar için yeterli olacağına inanan şirket, bakım ve yedek parçalar için her zaman fabrikaları hazır durumda bulunduracak. SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell yedek parçaların her durumda hazır olacağının üstünü çiziyor.

Crew Dragon, yıllar sonra ilk defa ABD’li astronotların diğer devletlerin roketlerine bağlı olmadan uzaya çıkabilmesini sağlayan görevde kullanılmış, ISS’in yörüngesine oturup günler sonra Dünya’ya geri döndürülmüştü. Filo yönetiminin başarının anahtarı olduğunu belirten SpaceX yetkilileri, ihtiyaçtan fazla kapsül üretmenin uzun süreçte SpaceX’e zarar vereceğini düşünüyor ve açıklamalarında “gerekirse yeni Crew Dragonlar üretecek kapasiteye sahip” olduklarını ekliyor.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close