Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelKörlüğe Çözüm Bulunmuş Olabilir! Bilim İnsanları Yeni Bir Buluşla Görme Engellilere Umut...

Körlüğe Çözüm Bulunmuş Olabilir! Bilim İnsanları Yeni Bir Buluşla Görme Engellilere Umut Olacak

ABD’li bilim insanları yeni bir teknoloji ile renkleri ayırt edebilen bir elektronik göz geliştirdi. Bu gelişmenin görme engelliler için umut olması bekleniyor.

Bilim insanları mikrobot adı verilen ufak kameralarla gözdeki süreçleri taklit etmeyi basit düzeyde başardıklarını açıkladı.  Georgia Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar dikey istifleme adlı bir yöntem kullanarak deneyin ölçeğini küçültmeyi ve çok küçük boyutta görüntüler elde etmeyi başardı.

Araştırma hakkında açıklamalar yapan Prof. Dr. Sidong Lei, sisteme renkleri ayırt etme özelliği kazandırılmasının, önceki deneylere kıyasla yeni bir başarı olduğunu belirtiyor. Ekibin amacı insanların giremediği ve büyük robotların erişemediği noktalara, bu “göz”ler yardımıyla erişebilmek.

Prof. Dr. Lei araştırma hakkında şu sözleri kullandı:

“Aynı boyuttaki önceki nesil cihazlarla karşılaştırıldığında renk tanımayı iyileştirdik. Bu görmenin en kritik işlevlerinden biri. Araştırmamızın nihai amacı, mevcut araçlarla dar alanlara girebilen ve tıbbi teşhis, çevre araştırması, üretim, arkeoloji ve daha pek çok alanda yeni ufuklar açabilen mikro robotlar için mikro ölçekli bir kamera geliştirmektir.”

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler