Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelYaşlanmak Tarih Mi Oluyor? Deri Hücresi 30 Yıl Gençleştirildi!

Yaşlanmak Tarih Mi Oluyor? Deri Hücresi 30 Yıl Gençleştirildi!

İngiltere’de bilim insanları büyük bir başarıya imza attı. Bir kadının deri hücreleri 30 yıl gençleştirildi. Bu birçok hastalığın tedavisinde umut olabilir. Detaylar yazımızda.

Cambridge Üniversitesi büyük bir gelişmeye ev sahipliği yaptı. İngiliz bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda bir kadının deri hücrelerini gençleştirmeyi başardı.  Yaşa bağlı çeşitli hastalıkları hücreleri gençleştirerek tedavi edebileceğini öngören araştırmacılar, araştırmanın temellerini ünlü “Dolly” deneyinin prensipleri üzerine inşa etti. Bilim insanlarının tedavi etmeyi umduğu hastalıkları arasında kalp rahatsızlıkları, diyabet, nörolojik hastalıklar ve deri hastalıkları yer alıyor.

Cambridge Üniversitesi ve Babraham Enstitüsü ortak çalışması ile yürütülen araştırmada 53 yaşında bir kadının deri hücreleri kullanıldı. Dolly deneylerinde kullanılan IPS teknikleri bu deneyde de temel yöntemdi. Dolly yöntemi, 2006 yılında kullanılmaya başlayan, hücrelere 50 gün boyunca kimyasal enjekte ederek hücreleri kök hücreye dönüştürmeyi amaçlayan bir yöntem.  Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu “kimyasal banyo” sürecini kısaltarak süreci 12 güne indirmeyi başardılar.

12 günlük kimyasal banyo sonucunda, hücrelerin embriyonik kök hücrelere dönüşmediği ancak olmaları gerekenden 30 yaş genç davrandığı keşfedildi. Araştırmacı ekibinden Dr. Dilgeet Gill, hücrelerin 53 yaşındaki kadından alınıp kimyasal banyo yaptırılan hücrelerin, 23 yaşında birinin deri hücreleriyle aynı özellikleri taşıdığını gördüklerini açıkladı.

IPS yöntemi heyecan verici olsa da bazı dezavantajları da var. IPS’in, kullanıldığı hücreler üzerinde kanser riskini artırdığı tahmin ediliyor. Bu yüzden korkutucu yan etkiler azaltılmadan ve yöntemin kullanılabilirliği kanıtlanmadan, yöntemin klinik kullanıma sunulması imkansız.

Araştırmacılar bu yöntemi öncelikle yaralanmış dokuların tedavisini hızlandırmak için kullanmak istiyor. Bunun ardından ise daha gelişmiş tedaviler geliştirilerek karaciğer gibi iç organların hücreleri yenilenebilir, bazı kanser türlerine kemoterapisiz tedaviler sunulabilir ve onlarca hastalık sadece “hücre nakli” ile tedavi edilebilir.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler