Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelKüresel Karbon Salınımı Oranları Açıklandı!

Küresel Karbon Salınımı Oranları Açıklandı!

Küresel karbon salınım oranları açıklandı. Küresel karbonun yarısından fazlasının salınımından sadece üç ülke sorumlu.

Karbon salınımı Anadolu Ajansı’nın haberine göre, açıklanan küresel karbon salınımı oranları arasında, küresel salınımın yarısından sadece 3 ülke sorumlu. Bu ülkeler Çin, ABD ve Hindistan olarak sıralanıyor. Ülkemiz Türkiye ise %5’ten daha az paya sahip olarak 14. sırada yer alıyor.

“Küresel Karbon Projesi (GCP) verilerine göre, dünya genelinde toplam karbon salımı, 2020 yılında 34 milyar 810 milyon ton olarak gerçekleşirken bu emisyonun yüzde 51,1’i Çin, ABD ve Hindistan tarafından gerçekleştirildi.”

Hindistan’ın gelişen endüstrisi kömüre olan ihtiyacı artırırken, Çin ve ABD dev üretim tesisleriyle dünyanın küresel karbon salınımını “sırtlıyor” demek yanlış olmaz. ABD başkanı Biden bu oranların düşürülmesi ve karbon ayak izinin küçültülmesi konusunda adımlar attıklarını iddia etse de hızla büyüyen yeni üretim tesisleri ve karbon salınım konusundaki bilinçsizlik sebebiyle bu iddiaların ne kadar gerçeği yansıtacağı merak konusu. Karbon salınımı listesinde zirveye oynayan ülkelerin küresel ısınma ve hava kirliliğine de büyük katkı sağladığını hatırlatmakta fayda var.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler