Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaGenelOmurgalıların En Eski Atalarından Biri Keşfedildi: Tam 390 Milyon Yıllık!

Omurgalıların En Eski Atalarından Biri Keşfedildi: Tam 390 Milyon Yıllık!

Omurgalıların en eski atalarından birinin fosilleri keşfedildi. Yılan balığına benzer bu canlı 390 milyon yaşında ve omurga olarak adlandırılabilecek bir yapıya sahip. Bu keşif evrim konusunda ufkumuzu açabilir.

Japon bilim insanları, 1890 yılında keşfedildiğinden beri gizemini koruyan bir fosil hakkında önemli detaylar keşfetti. Palaeospondylus Gunni adı verilen bu “yılan balığımsı” canlı, şu ana kadar bilinen omurgalılar ailesinin en eski üyesi olabilir.

Japonya RIKEN Cluster for Pioneering Research ekibinden Shigeru Kuratani, yıllardır gizemini koruyan fosil parçasının bir çenesi ve dört uzvunun bulunabileceğine dair buluntular elde etti ve bunları bir araştırmada topladı. Yapılan araştırmalar sonucu Japon bilim insanları Palaeospondylus Gunni’yi bilinen omurgalılar sınıflandırmasının en alt basamağına yerleştirdi.

Palaeospondylus Gunni, omurgalıların evriminde şu ana kadar bildiğimiz en eski parça. Devoniyen döneminde yaşadığı düşünülen Palaeospondylus’un dişleri veya kemikleri olduğuna dair bir bulgu yoktu. Araştırmacıların bulgularına göre, bulunan canlının kıkırdaklı omurları, kafasında sepete benzer bir organı ve düz bir kafatası vardı. Sarcopterygii familyasının bir üyesi olduğu açıklanan Palaeospondylus bu sınıflandırmayı kıkırdaklı omurları ve lob yüzgeçli olduğu tahmin edildiği için elde etti. Palaeospondylus’un tahmin edilen beslenme biçimi ise, yaşadığı bir su birikintisinin tabanına inen yapraklar, cesetler ve organik kalıntılardan oluşuyor.

Elde edilen bulgularla birlikte, Palaeospondylus Gunni’nin, sudan karaya çıkışı anlamak için bilim insanlarına büyük katkı sağlaması bekleniyor. Bu şekilde kara hayvanlarının, memelilerin ve en önemlisi insanın evrimi hakkında çok değerli bilgiler elde edilebilir.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler