Genel

Çip Sektörüne Büyük Yatırım! ABD Sektöre Destek Olacak

Geçtiğimiz yıllarda başlayan ve uzun süredir etkisini kaybetmeyen çip kıtlığı, hala teknoloji devlerini ve ülkeleri endişelendiren bir sorun. ABD soruna çözüm üretebilmek açısından çip sektörüne büyük bir yardım yapmayı göze aldı. Detaylar yazımızda.

Çip kıtlığı, koronavirüs pandemisiyle birlikte hayatımızda etkisini hissettiren, global bir sorun. Teknoloji devlerinin fabrikalarda üretimi azaltmak zorunda kaldığı bu dönemde, üretim yavaşlarken tüketim büyük miktarda hızlandı. İşlerini evden yürütmek zorunda kalan çalışanlar, öğrenciler, patronlar, kısaca herkes yeni bir teknolojik alete ihtiyaç duydu bu süreçte. Telefon ve bilgisayar alımları patlarken 2021 yılına gelindiğinde araba siparişlerinde de beklenenin üstünde bir artış yaşandı. Bu sorunlar da elektronik, otomotiv, havacılık sektörü derken çip kullanan tüm sektörlerin etrafını sardı.

Çip kıtlığından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ABD duruma çözüm bulmak için çip sektörüne yatırım yapma kararı aldı. Senato bugün çip kıtlığına çözüm bulması öngörülen ve Çin ile gelecekteki rekabeti artıracak bir tasarıyı onayladı.

Tasarıya göre ABD, çip sektörüne 280 milyar dolarlık yardım yapacak. Tasarıya 33 senatör hayır oyu verirken 64 senatör evet oyu vererek, tasarının hayata geçmesini sağladı.

280 milyar dolarlık yatırımın, 52 milyar doları yarı iletken endüstrisi için direkt olarak aktarılacakken, geri kalan kısmı endüstriye 4 yıllık %25 vergi indirimiyle sağlanacak.

Biden, bu yatırım sayesinde “arabalardan bulaşık makinelerine her şeyin fiyatının düşeceğini” açıkladı.

 

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close